Czwartek, 1 kwietnia 2021
WydawcaWaneko
AutorPatrycja Yamaguchi, Alan Kępski
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2020
Liczba stron272
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 3/2021

Japonia fascynuje, przyciąga, intryguje. Chociaż nigdy nie była krajem łatwym do zrozumienia dla obcokrajowców, jej tajemnicza aura, kultura i piękno przyrody przywołują wielu amatorów.

Książkę pary podróżników można traktować jako cenne źródło inspiracji do podróży, ale też jako przewodnik po kulturze. Nie jest to zwykły bedeker opisujący najważniejsze atrakcje Kraju Kwitnącej Wiśni. Autorzy postawili też na to, by pokazać miejsca nieoczywiste, poza utartymi szlakami. Ich praca pozwala lepiej zrozumieć Japończyków, którzy „o niczym nie mówią wprost, a prawda nigdy nie jest taka, jaką się wydaje. Warte uwagi jest to, co kryje się poza dosłownością” – czytamy.

Od działu z kulinariami zwykle zaczynam lekturę tego typu publikacji, a w tej książce część o japońskiej kuchni jest imponująca! Autorzy dają wiele wskazówek, by podróżnik mógł jak najpełniej skorzystać z tego, co oferuje japońska gastronomia, zaznaczają przy tym, że to jedynie wycinek, bo coraz popularniejsze staje się odważne krzyżowanie zachodnich potraw z japońskimi smakami, czego przykładem jest sushi-pizza. Z kolei temat sake przybliża osoba, która najlepiej się na tym zna, czyli dystrybutor i sake sommelier – Yusuke Koike. Uważam, że to bardzo trafiony pomysł twórców książki, by udzielać głosu także specjalistom.

Publikacja Patrycji Yamaguchi i Alana Kępskiego jest hołdem dla tradycji i kultury Japonii. Rozdziały poświęcone poszczególnym regionom zostały wzbogacone o rozmowy z artystami, rzemieślnikami i członkami lokalnych społeczności. „Nie ma lepszego pomysłu na poznanie miejscowej kultury niż praktyka rzemiosła, niezmiennego i głęboko zakorzenionego w historii Japonii” – podkreślają autorzy.

Wśród rozmówców pojawiają się osoby związane z Polską, którzy na co dzień mieszkają w Japonii i wykonują pasjonujące zawody – jak Stasia Matsumoto – stylistka kimon, czy Hana Umeda – performerka, tancerka i nauczycielka japońskiego tańca klasycznego.

Jak piękna i niezwykła jest Japonia, można się przekonać z licznych wysokiej jakości fotografii, które zdobią przewodnik. Całość sprawa, że lektura jest pasjonująca.

Mam nadzieję, że książka doczeka się kolejnego wydania, tym razem jednak na innym papierze, bo choć na błyszczącej kredzie zdjęcia wypadają doskonale, to wieczorne czytanie przy lampce jest mniej komfortowe.

Wielkie brawa należą się wydawcy za znakomitą, przyciągającą uwagę kunsztowną okładkę. Wydawnictwo Waneko ma już ponad dwudziestoletnią tradycję, to dzięki niemu w Polsce ukazują się słynne japońskie komiksy, oficyna ma duże zasługi w propagowaniu mangi w naszym kraju.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ