środa, 25 maja 2022
WydawcaSQN
AutorGarrett M. Graff
TłumaczenieGrzegorz Gajek
RecenzentSławomir Chodorski
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2021
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2022

Wielu z nas pamięta, co robiło w momencie, gdy usłyszeliśmy w radiu czy telewizji o samolocie osobowym, który wleciał w wieżowiec będący centrum światowego handlu. Jak jednak opisać czarną historię tysięcy ludzi na białych stronach?

Garret M. Graff pracował nad swoją publikacją przeszło 20 lat. Tyle bowiem minęło od zamachów na World Trade Center do wydania książki „Jedyny samolot na niebie. Historia mówiona zamachów z 11 września”. To nie są klasyczne zeznania świadków. To opowieści o ludzkich dramatach. Autor przekazuje nam relacje różnych uczestników tego pamiętnego wydarzenia – od pracowników WTC przez strażaków, policjantów, rodziny ofiar, uczniów po najbliższych współpracowników prezydenta. Cały szereg perspektyw to okazja do „ułożenia” sobie tego dnia, bez skupiania się na przyczynach, dywagacjach historyków, Al-Kaidzie czy bin Ladenie.

To opus magnum Graffa i  czuje się to na każdej stronie. Rozdziały to zgrabnie podzielone tematy według osób, miejsc i  czasu. Zaczynamy od 10 września i  słonecznego poranka, który miał być dniem wyborów nowego burmistrza. Kontynuujemy przez wybuch, nie tylko w centrum światowego handlu, ale również wybuch paniki, strachu i  zbyt wielu nieprawdopodobnych informacji. Poznajemy działania podjęte przez sztab prezydenta. Zderzamy się z małymi dziećmi, które muszą przerwać naukę, a kończymy na ogromnej niepewności.

To książka dla tych, którzy nic nie wiedzą o wydarzeniach z 11 września, jak i dla tych, którzy ten dzień pamiętają do dzisiaj. Książka jest wzbogacona o historyczne zdjęcia, które dosadnie dopełniają treść.

Autor to uznany dziennikarz skupiający się na bezpieczeństwie i polityce. Współpracuje m.in. z CNN czy „WIRED”, ale publikuje też na łamach „Rolling Stone’a” czy „New York Timesa”. Pracuje też jako dyrektor technologiczny w Aspen Institute. W lutym br. ukazała się jego najnowsza książka – „Watergate. A New History” – okrzyknięta już bestsellerem „New York Timesa”.

OCEŃ KSIĄŻKĘ