Czwartek, 8 lipca 2021
WydawcaIPN
AutorBartosz Januszewski
Recenzent(to-rt)
Miejsce publikacjiGdańsk
Rok publikacji2021
Liczba stron272
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 6/2021

Publikacja obala mit, że Polacy podczas nie­mieckiej okupacji nie oglądali filmów. Bilety ki­nowe nierzadko nabywano od „koników”, co dowodzi frekwencji. Niemiecki okupant po­zwolił na montaż i udźwiękowienie, a nawet dokrętkę tytułów, których realizację przerwał 1 września 1939 roku. Autor przypomina rów­nież, co wyświetlano w kinach na obszarze okupowanej Polski.

Przez dekady udział polskiej obsady w filmie „Heimkehr”, notabene powstałym po części w Chorzelach – z udziałem lokalnej ludności w roli statystów, stanowił temat tabu. Bar­tosz Januszewski ten przemilczany wątek opisuje obszernie. Zwraca też uwagę, że w Generalnym Gubernatorstwie krę­cono obrazy oświatowe oraz reklamy, zaś polscy operatorzy filmowali w… Katyniu i stołecznym getcie. Żydzi do kin wstę­pu nie mieli. Nie mogli też widnieć w filmowych napisach, a że w kinematografii II RP dominowali, toteż ich personalia podczas okupacji niemieckiej wycinano z kadrów.

Pracę uzupełniają noty biograficzne – nie wolne od po­myłek, niestety – naszych czołowych artystów filmowych, których życiorysy zdeterminowała II wojna światowa.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ