Piątek, 25 lipca 2025
WydawcaBiały Kruk
AutorAdam Bujak
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2025
Liczba stron332
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7-8/2025

Wielki talent fotograficzny krakowskiego mistrza fotografii sakralnej, pejzażowej i portretowej jest znany od dawna i wysoko ceniony. W jego dorobku jest ponad 170 albumów, w tym 140 wydanych przez krakowskiego wydawcę, co jest liczbą imponującą. Zaistniał przed laty jako fotograf biskupa, potem kardynała Karola Wojtyły, a najbardziej papieża Jana Pawła II, z którym był związany w sposób szczególny przez 40 lat!

Tym razem ukazuje czytelnikom swoje wyjątkowe spojrzenie na miasto rodzinne, na piękne miasto królewskie, tak bardzo osobiste, że nawet na jednym ujęciu autor prezentuje nam członków swojej rodziny. Całość można też uznać za swoisty przewodnik po Krakowie – artysta prowadzi czytelnika przez jego najpiękniejsze miejsca, a są ich setki, bo przecież innych miejsc tam nie ma!

Książka ma jeszcze jedną wyjątkową wartość – w pełni porównywalną ze stroną wizualną. To wspaniały tekst o historii miasta pióra Joanny Wieliczki-Szarkowej zatytułowany wręcz barokowo: „Kraków. Polski ozdoba, warowna ostoja, macierz dla wszystkich Polaków, żywa księga sławy i kultury narodowej”. Skondensowany wykład rozpoczyna się od pochwały miasta zawartej w Wielkim przywileju króla Kazimierza Wielkiego: „Miasto nasze Kraków pomiędzy miastami Królestwa naszego jest najsławniejsze z imienia, największe sławą i góruje nad innymi w dobrych zrządzeniach losu”, autorka nie unika tematów trudnych, stwierdzając – dla przykładu – „w latach upadku Rzeczpospolitej, po rozbiorach w XVIII w., Kraków stał się miastem smutnym i opustoszałym”, ale „w latach niewoli pozostał jednak Kraków stolicą duchową narodu pozbawionego państwa”, a nawet „matecznikiem” czy wręcz „relikwiarzem na piersiach Polski”. I tak już jest!

Jak zawsze w przypadku publikacji krakowskiego wydawnictwa znaczący wkład wniósł również w tym przypadku Leszek Sosnowski, prezes Białego Kruka, sprawujący wraz z Jolantą Sosnowską „nadzór wydawniczy”.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788375534306″/]

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ