środa, 30 października 2019
WydawcaJedność
AutorMagda i Mirek Osip-Pokrywka
RecenzentEwa Tenderenda-Ożóg
Miejsce publikacjiKielce
Rok publikacji2019
Liczba stron424
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2019

We wrześniu 1921 roku we Lwowie w mieszkaniu przy ul. Brajerowskiej 4, mieszczącym się na drugim piętrze, przyszedł na świat chłopiec, który, jak się później okazało, miał bardzo bujną wyobraźnię. Gdy nieco podrósł, okupował mały balkon kamienny, z którego przypuszczał „ataki do okolicznych kamienic, bo kominy ich, dymiąc, zamieniały je w okręty wojenne. Chętnie również bywałem tam Robinsonem albo właściwie sobą na bezludnej wyspie”. Kamienica i mieszkanie, w którym Stanisław Lem spędził swoje lata dziecięce i młodzieńcze, nadal istnieją. Zmienił się jednak wewnętrzny układ domu, zmianie uległa nazwa ulicy, dziś nosi imię ukraińskiego pisarza Bohdana Łepkiego – o czym można dowiedzieć się z najnowszego albumu poświęconego Kresom. Magda i Mirek Osip-Pokrywka przemierzali rodzinne miasto autora „Solaris”, posiłkując się jego autobiograficzną książką „Wysoki Zamek”, w której bardzo dokładnie opisał swoje młodzieńcze lata we Lwowie. Na ich szlaku znalazły się m.in. Ogród Jezuicki, do którego Lem chadzał z rodzicami na spacery, Cmentarz Łyczakowski, który odwiedzał często już jako student, Góra Piaskowa, gdzie chadzał na wagary, więzienie Brygidki – w którym był, prawdopodobnie, świadkiem mordów ludzi, czy Dworzec Główny, z którego wyjechał do Polski. Lwowska marszruta śladami Stanisława Lema została udokumentowana fotograficznie i ciekawie opisana, dzięki czemu, nie ruszając się z domu, można odbyć wyprawę do kresowych miejsc związanych ze słynnym pisarzem, ale i innymi wielkimi Polakami – Janem III Sobieskim, Andrzejem Bobolą, Emilią Plater, Józefem Piłsudskim i Czesławem Niemenem.. Miłośników literatury polskiej szczególnie ucieszą rozdziały poświęcone Adamowi Mickiewiczowi i Henrykowi Sienkiewiczowi i miejscom naznaczonym śladami wykreowanych przez nich literackich bohaterów.

„Kresy. Śladami wielkich Polaków” rozbudzają głód podróży do opisywanych miejsc dawnych ziemi Rzeczpospolitej, do Ziemi Lwowskiej, Wołynia, na Podole, Polesie, Wileńszczyznę, Grodzieńszczyznę, Nowogródczyznę, Krym i Inflanty. Opisom ośmiu biograficznych szlaków przez kresowe miasta i miasteczka, zamki i świątynie, towarzyszą współczesne, barwne fotografie przedstawiające ich aktualny wygląd.

Autorski tandem ma ogromne zasługi w podtrzymywaniu pamięci o Kresach i szerzeniu wiedzy o naszej historycznej tożsamości narodowej. Mają na swoim koncie kilka publikacji poświęconych kresowemu dziedzictwu, a na szczególną uwagę zasługuje dwutomowy leksykon zabytków architektury Kresów, w którym odkrywają miejscowości i zabytki mało dziś nam znane.

Najnowszy kresowy album poświęcony wielkim Polakom różnego charakteru i profesji, którzy mieli pochodzenia kresowe, też będzie składał się z dwóch tomów. Ciekawe, z kim w drugim tomie wybierzemy się w podróż?

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ