Piątek, 24 lutego 2023
WydawcaFrajda
AutorLemony Snicket
TłumaczenieMichał Rusinek
RecenzentAnna Kiełczewska
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2023
Liczba stron44
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2023

Nigdy za wiele książek oswajających dzieci z rozmaitymi strachami i trudnymi emocjami. Lęk przed ciemnością jest chyba najbardziej atawistycznym lękiem. Ta przepiękna wizualnie książka to wynik spotkania genialnego autora, ilustratora i tłumacza (swoją drogą świetny jest translatorski myk Michała Rusinka, bo oryginalny tytuł angielski brzmi „The Dark”). Pozycja jest adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym (4–6 lat). Jak czytamy na okładce, jest to kultowy picture book Snicketa, a rysunki Klassena świetnie oddają świat z perspektywy małego człowieka. Laszlo mieszka w dużym domu, w którego rozmaitych kątach czai się tytułowa ciemność. Na poszczególnych kadrach wędrujemy wraz z chłopcem po domu i w snopach światła jego latarki odkrywamy fragmenty tej oswojonej za dnia, ale zagrażającej w ciemnościach, domowej przestrzeni. Budują one niepowtarzalny klimat tej opowieści, która oczywiście zmierza do happy endu. Kto nie widział jeszcze uśmiechu dolnej szuflady komody stojącej w piwnicy, to niech czym prędzej kupi tę cudowną i bardzo wbrew pozorom świetlistą opowieść i poczyta z dziećmi, albo sam.

Czy pamiętacie książkę „Dong co ma świecący nos i inne wierszyki Pana Leara”? Przepastna czerń z kontrastową białą czcionką kojarzy mi się z tym absolutnie ukochanym w dzieciństwie wydawnictwem Naszej Księgarni z ilustracjami Bohdana Butenki.

Na zakończenie przypominajka dla niewtajemniczonych i trochę starszych: Snicket jest autorem serii książek dla młodzieży, na podstawie których powstał serial „Seria niefortunnych zdarzeń” dostępny na Netfliksie.

OCEŃ KSIĄŻKĘ