środa, 23 grudnia 2020
WydawcaRebis
AutorMyke Cole
TłumaczenieNorbert Radomski
RecenzentTomasz Zb. Zapert
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2020
Liczba stron352
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 12/2020

Książka – adresowana przede wszystkim do miłośników starożytności oraz historii wojskowości – składa się z dwóch części. W pierwszej czytamy o narodzinach idei falangi i jej przekształceniach, jak również obcujemy z genezą i rozwojem rzymskiego szyku manipularnego. Myke Cole gruntownie omawia przy tym system rekrutacji, szkolenia, organizacji, logistyki, transportu, komunikacji itd.

W części drugiej autor pieczołowicie relacjonuje sześć starć zbrojnych, w których obie formacje skrzyżowały oręż. Są to trzy bitwy Rzymian z Pyrrusem (Herakleja, Ausculum, Benewentum – czyli zwycięstwo Pyrrusa, remis ze wskazaniem Pyrrusa oraz porażka Pyrrusa), a także trzy spektakularne triumfy Imperium Romanum nad sukcesorami Aleksandra Wielkiego (Kynoskefalaj, Magnezja, Pydna).

Pisarz akcentuje, że system militarny odzwierciedla państwa. Falangę stosowały monarchie, legiony – republika. W tych pierwszych słowo władcy było rozkazem. Ustawiał wojska, wydawał polecenia, po czym samemu rzucał się w wir walki, niekiedy tracąc kontrolę nad podkomendnymi. W republice rzymskiej wódz służył krajowi, toteż odpowiadał za armię obywatelską i musiał czuwać nad przebiegiem bitwy, częstokroć osobiście nie angażując się w bój.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ