Czwartek, 7 lipca 2022
WydawcaRebis
AutorGraham Masterton
TłumaczeniePiotr Kuś
RecenzentMartyna Kądzioła
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2022
Liczba stron344
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 6/2022

W opuszczonej fabryce policja odnajduje spalone ludzkie szczątki. Dochodzenie przejmują Dżamila Patel i Jerry Pardoe – duet od niecodziennych spraw kryminalnych. Im więcej tropów zostaje odnalezionych, tym bardziej potwierdza się, że w Londynie pojawił się kult kanibali. Policjanci robią wszystko, aby jak najszybciej dopaść morderców, ponieważ znikają kolejne ofiary. Nad kanibalami czuwa bożek przedstawiony jako mężczyzna z głową kozła, jego wyznawcy malują ten wizerunek na ścianach i składają mu ofiary. Czy śledczym uda się wygrać z ludźmi cienia?

Graham Masterton proponuje czytelnikowi mrożący krew w żyłach horror. Powieściowe plemię nie cofnie się przed niczym, aby oddać cześć swojemu bogu, dlatego opisy tego, co dzieje się z porwanymi, nie są dla ludzi wysoko wrażliwych bądź o słabych nerwach. O wydłubywaniu gałek ocznych, pieczeniu kończyn, przebijaniu kolan gwoździami można przeczytać w co drugim rozdziale. Antagoniści zachowują się jak ludzie z epoki kamienia, porozumiewają się za pomocą warczenia, żyją w odosobnieniu, nie przestrzegając żadnej higieny. Przy ofiarach zachowują się jak zwierzęta. Nie odczuwają empatii ani wyrzutów sumienia. Tyle wystarczy, aby się bać.

Sprawnie poprowadzona intryga, w dobrych momentach podrzucone tropy – wszystko to sprawia, że książkę czyta się szybko. Ta publikacja to przede wszystkim akcja i bogate dialogi. Główni bohaterowie mierzą się z najtrudniejszym zadaniem, z jakim nie chciałby się zetknąć najtwardszy policjant. Prowadzą skrupulatne dochodzenie, rozmawiają z ekspertami i studiują stare mapy londyńskiego metra. Występują po raz trzeci w powieściach Mastertona, dlatego autor wie, jak poprowadzić ich wątek, aby czytelnik czuł się jak jeden z dochodzeniowców i czekał w napięciu na finał historii.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ