Piątek, 3 grudnia 2021
WydawcaWyszukane
AutorAga Sarzyńska
RecenzentAdam Słupski
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2021
Liczba stron328
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 11/2021

Osiem opowiadań oraz dwadzieścia cztery wątki i postaci. Każdy tekst cechuje się bliźniaczą konstrukcją. Oto trójka nieznających się wcześniej osób i  każda z  nich wiedzie swoje życie, od uporządkowanego i powtarzalnego w każdym detalu, jak wypieszczony przez matkę samotnik, poprzez poszukujących nowych dróg zawodowych lub osobistych trzydziesto- i czterdziestolatków, do ekonomicznych migrantów desperacko walczących o utrzymanie. Narracja odsłania fabułę kolejno oczami każdej z nich, a w końcowej scenie lub tuż przed nią łączy ich wątki. To klasyczne rozwiązanie pozostawiałoby niedosyt swoją powtarzalnością, gdyby nie fakt, że ich historia w zasadzie się nie kończy. Niedopowiedziany finał stanowi początek nowego, które nie tworzy się jednak na kolejnych stronach tomu, gdyż przewrócenie kartki przenosi czytelnika w zupełne inne miejsce i prezentuje nowych bohaterów. Zakończenie pobudza wyobraźnię czytelnika, dając możliwość wymyślenia dowolnego dalszego ciągu. Tylko puszczać wodze fantazji!

Charakteryzując postaci i układając fabułę, autorka mierzy się z problemami społecznymi: biedą, emigracją zarobkową, pustką życiową, zaborczością, czy też niezrozumieniem pomiędzy przedstawicielami różnych kultur. Pokazuje je, nie moralizując. Na tak skonstruowane tło nakłada zróżnicowaną w atmosferze fabułę, raz proponując powolnie toczące się obyczajowe opowiadanie z punktem zwrotnym, kiedy indziej budując napięcie aż do obgryzania paznokci. Obserwowanie bohaterów mieszkających w odległych od siebie miejscach stworzyło możliwość zaprezentowania kolorytu miast-miejsc rozgrywających się wydarzeń, choć nie w pełni wykorzystaną.

W każdym opowiadaniu narrator wybiera główną postać i od niej zaczyna. Poszczególne sceny widziane oczami co najmniej dwojga bohaterów pozwalają na uchwycenie różnic w odbiorze, reakcji, interpretacji słów i gestów, czy wreszcie odmienną ocenę ważności zdarzenia. Szczególnie to ostatnie wyraźnie się uwidacznia, tworząc zaskakujący kontrast. Całość czyta się bardzo dobrze, często niecierpliwie czekając na finałową odsłonę. Kilka historii zapewne wryje się w pamięć.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ