Sobota, 8 czerwca 2024
WydawcaWydawnictwo Literackie
AutorŁukasz Barys
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2024
Liczba stron414
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2024

Utalentowany pabianiczanin, nagrodzony Paszportem „Polityki” za debiut „Kości, które nosisz w kieszeni”, zafundował czytelnikom świetną, pełną emocji młodzieżówkę. Jego najnowszą powieść śmiało można zakwalifikować do kategorii New Adult, ponieważ zgodnie z założeniami tego gatunku jej bohaterowie właśnie wkraczają w dorosłość, przeżywają pierwsze miłości, mierzą się z wyzwaniami wczesnej dojrzałości i wyborem życiowej drogi.

Łukasz Barys pisze o tym, co jest mu bliskie, co w jego dotychczasowej twórczości pobrzmiewa, czyli o życiu na prowincji. Tłem opowieści są Pabianice i pobliska wieś Podstoły, skąd wywodzi się para głównych bohaterów. „Ja piszę o ludziach z mojego świata!” – powiedział autor w jednym z wywiadów i pozostaje temu wierny. W jego książce przeczytamy o nadziei na możliwość poprawy losu, oderwaniu się od miejsca urodzenia i o panującej wśród rodzin bohaterów biedzie, która ogranicza możliwości rozwoju. Ola i Tobiasz chodzą do pabianickiego liceum. Zakochują się w sobie, ale ukrywają swój związek, ich randki odbywają się w ustronnych miejscach na tylnym siedzeniu starej skody. Tuż po maturze nadchodzi moment, by podjąć decyzję o dalszej drodze życiowej. Ola przyzna później, że wydarza się to o wiele za wcześnie, a konsekwencje idą jak lawina. Jest pracowita, odważna, odpowiedzialna i inteligentna. Aby się utrzymać, podejmuje pracę w szpitalu. Studiuje zaocznie zarządzanie. Po tym, jak Tobiasz wyjeżdża na studia do Krakowa, próbuje ułożyć sobie życie z innym partnerem.

Z kolei Tobiasz dostaje się na prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Widzi siebie w roli krakowskiego adwokata, a jeszcze bardziej jako wziętego pisarza. Ale cierpi na chroniczny brak pieniędzy, co bardzo go ogranicza. Winą za swój los obarcza rodziców, dziadków, swoje pochodzenie.

Sytuacja materialna obojga determinuje ich działanie lub brak działania, ich wiarę i niewiarę. Wpływa na poczucie dobrostanu, na jakość relacji.

Zachwycają dynamiczny język i świetnie skrojone postaci, autentyczne, tryskające emocjami. To powieść o pierwszych zauroczeniach, o przypadkowych odkryciach po drodze ku dorosłości, o tym, jak trudne jest porozumienie między ludźmi, znakomicie odzwierciedla rzeczywistość i trudność relacji międzyludzkich. Pabianicki twórca wplata w tę opowieść wątek literacki – zarówno Tobiasz, jak i Ola poświęcają się literaturze, pisaniu, choć każde z nich wybiera inną ścieżkę rozwoju, wierząc że jest to szansa na odmianę ich losu.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ