Piątek, 8 czerwca 2018
WydawcaDebit
AutorRaquel Díaz Reguera
TłumaczenieMagdalena Olejnik
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiKatowice
Rok publikacji2018
Liczba stron88
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2018

Raquel Díaz Reguera napisała i zilustrowała analogiczne publikacje poświęcone babciom i dziadkom, i bardzo ucieszyła mnie nowa propozycja tej autorki o rodzicielkach. W książce znajdziecie 30 typów mam, wyodrębnionych na podstawie charakterystycznych cech, które najczęściej dochodzą do głosu. Jest więc Mama Może się Przyda, Mama Domowy Sposób, Mama Roztrzepana, Mama Animatorka, Mama Siła Spokoju czy Mama Na Czasie. Lektura skłania do rozważań, jakie są nasze mamy. Przy próbie klasyfikacji prawdopodobnie wyjdzie miks kilku typów. „Mama jest tylko jedna – własna – a tu znajdziesz jej wszystkie wcielenia” – pisze autorka i podkreśla, że tak naprawdę mamy potrafią w jednym ciele być wieloma osobami („i to w tak mistrzowski sposób”) i wtedy są Supermamami. Widać, że Raquel zna się na rzeczy.

Wyodrębnione zostały także różne rodzaje torebek (np. „torebka-młot na teściowe” czy „torebka bez dna”), sporty, jakie mamy uprawiają („koszykówka – trafienie śmierdzącą pieluchą do kosza na śmieci”, „pięciobój – podczas przyjęcia urodzinowego, w jeden tylko wieczór” czy wynalazki (np. „płaszcz-gniazdo” czy „wykrywacz ściemy”). Jest też dział poświęcony złotym myślom mam, czyli zdaniom, które wszystkie matki powtarzają swoim dzieciom do znudzenia (np. „posprzątaj swój pokój”). Całość zamyka test „Sprawdź, jakim typem matki jesteś”.

Książka napisana z przymrużeniem oka i cudownie zilustrowana. Hiszpańska artystka ma charakterystyczny styl, jej malownicze obrazy chce się oglądać bez końca. Powstała niebanalna lektura, która daje oryginalne spojrzenie na nasze matki i na nas same. Znakomita do wspólnej lektury.

No votes yet.
Please wait...
OCEŃ KSIĄŻKĘ