środa, 11 grudnia 2024
WydawcaBiały Kruk
AutorJolanta Sosnowska
Recenzent(pk)
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2024
Liczba stron272
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 11/2024

Jest to opowieść o życiu wielkiego duszpasterza: jego heroicznej walce o prawdę oraz męczeńskiej śmierci, która zapoczątkowała kult obecnego Błogosławionego. Autorka pisze o nim jako o symbolu wolności w świecie zniewolonym przez komunistyczny reżim, ale także jako o patriocie nie wahającym się złożyć życia na ołtarzu Ojczyzny. Tworzy z kapłana wzór dla obecnych czasów, coraz bardziej odchodzących od odwiecznych wartości, ukazując jego postać w wymiarze ponadczasowym i ogólnoludzkim.

Alek Popiełuszko, a właściwie Alfons, bo takie imię na cześć św. Alfonsa nadali mu rodzice, był chłopcem chorowitym i słabym fizycznie, często wyśmiewanym i poniewieranym przez rówieśników. Ale poprzez przykre doświadczenia kształtował swój charakter i duchową moc, dzięki której zdobywał się na czyny odważne i bezkompromisowe, przed którymi inni księża, pozornie zdrowsi i silniejsi, cofali się z obawy o swoje bezpieczeństwo. W wieku 24 lat zmienił urzędowo swoje imię na Jerzego, obierając za patrona świętego walczącego ze złem symbolizowanym w smoku i smoka tego pokonującego.

Autorka podzieliła swoją pracę na trzy części. Pierwsza, zatytułowana „Moc w słabości się doskonali”, opowiada o młodych latach Alfonsa Popiełuszko, od narodzin, poprzez lata szkolne i pierwsze spędzone w seminarium, także obowiązkową służbę wojskową, obejmującą nawet kleryków, do święceń kapłańskich. Część druga, nosząca tytuł „Dla wszystkich był wszystkim”, opisuje pracę ks. Jerzego w różnych parafiach, wśród ludzi ciężkiej pracy, oraz jego posługę dla tych, którym nie był obojętny los Ojczyzny, pod szyldem Związku Zawodowego Solidarność walczących o lepsze jutro. Część ta obejmuje również zacieśniającą się wokół niego inwigilację Służby Bezpieczeństwa, prowokacje i aresztowania, nieudany zamach na szosie w pierwszej połowie października 1984 roku i drugi – już udany – wkrótce po pierwszym. Część trzecia – „Błogosławiony naśladowca Chrystusa” to dzieje jego pośmiertnej drogi na ołtarze, w której czytelnik znajdzie między innymi reakcję Jana Pawła II na wieść o mordzie dokonanym na księdzu Jerzym, a także relację o szykanach, jakim poddawano rodzinę Popiełuszków: jego ojciec otrzymywał anonimowe groźby, z niewyjaśnionych do końca przyczyn zmarli nagle 18-letni Tomasz, bratanek kapłana, oraz Danuta, żona Stanisława, jego drugiego brata. Było to na początku lat dziewięćdziesiątych, już po zmianie ustroju i po zniszczeniu przez funkcjonariuszy byłej bezpieki większości akt.

Autorka nie unika stawiania pytań, przykładowo nie do końca rozumie, w jaki sposób Waldemarowi Chrostowskiemu udało się uciec z samochodu morderców – rozważa tezę, że czterem oficerom-katom początkowo chodziło o przestraszenie zarówno księdza, jak i jego kierowcy i dlatego nie dopilnowali tego ostatniego, którego przecież – już po jego skoku z samochodu – mogli ścigać i schwytać.

Książka zawiera 53 fotografie ilustrujące życie oraz kult księdza Jerzego: 53 autorstwa Adama Bujaka oraz 92 archiwalne. Są wśród nich zdjęcia dotychczas niepublikowane, ukazujące bohatera podczas służby wojskowej czy podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych z wizytą u ciotki w czerwcu 1980 roku.

 

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ