Co by było, gdyby każdy mógł się dowiedzieć, ile jeszcze zostało mu życia? Czy ty, czytelniku, chciałbyś poznać prawdę? Czy w ogóle długość życia świadczy o jego jakości? Nikki Erlick w swojej debiutanckiej powieści stawia te pytania – i kreśli możliwe scenariusze z nich wynikające.
Ludzie na całym świecie powyżej 22. roku życia otrzymują tajemnicze pudełka z krótką informacją: „W środku jest miara twojego życia”. Tą miarą jest sznurek. Jeśli jest długi – wywołuje radość, krótki sznurek oznacza rychły kres żywota. Nie wiadomo, kto za tym stoi, kto wywołał globalny problem. Wzrastają niepokoje, mnożą się podziały. Poznanie prawdy na temat otrzymanego sznurka wzbudza różne emocje – pary się rozstają lub wspierają, rodziny wzmacniają więzi lub je zrywają, przedsiębiorcy zamykają biznesy, by odbyć ostatnią podróż życia, ci, którym pisane jest długie życie – podejmują nadmierne ryzyka, krótkosznurkowcy stwarzają zagrożenie dla innych, nie mają żadnych hamulców, bo już stracili pracę, ubezpieczenie zdrowotne, prawo do odpowiedniego leczenia w szpitalu, możliwość robienia kariery. Są też tacy, którzy postanawiają nigdy nie poznać prawdy o zawartości swojego pudełka.
Autorka w opowieści o destabilizującym światowym zjawisku skupia się na kilku bohaterach, którzy dowiadują się, jak długo będą jeszcze żyć i jak ta wiadomość wpływa na ich losy. Powoli ich poznajemy i obserwujemy, jakie podejmują decyzje oraz jak ich życia stykają się, czy też splatają ze sobą. Jednym z poruszanych wątków są wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych i to, jak ujawnienie zawartości pudełek kandydatów ma na nie wpływ. Polityka jawności zostaje wdrożona m.in. w wojsku. Politycy wykorzystują zaistniałą sytuację dla własnych korzyści. Dyktatorzy w wydają kolejne nakazy lub zakazy. Na szczęście Włosi trwają przy swoim podejściu do życia…
Pomysł na tę książkę pozytywnie mnie zaskoczył. Powieść jest intrygująca, prowokuje, zmusza do refleksji nad funkcjonowaniem społeczeństwa. Oto przekonujemy się, jak łatwo jest stworzyć podziały. Zaczynamy się zastanawiać, co by było, gdybyśmy to my zostali przeniesieni do świata z książki, co byśmy zrobili, gdybyśmy stanęli przed wyborem.