Wtorek, 5 maja 2020
WydawcaZysk i S-ka
AutorSteve Peters
TłumaczenieGrażyna Chamielec
Recenzent(map)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2019
Liczba stron300
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 4/2020

Profesor Steve Peters jest psychiatrą z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, specjalizującym się w funkcjonowaniu ludzkiego umysłu. Jest autorem bestsellerowego „Paradoksu Szympansa” i jego dziecięcej wersji „Siedzi w tobie Szympans”.

„Milczący przewodnicy” to jego kolejna pozycja w bardzo przystępny sposób przedstawiająca wiedzę z zakresu neuronauki oraz opisująca dziesięć nawyków i inne związane z nimi tematy, które przynoszą korzyści międzyludzkim relacjom. Wśród wybranych przez psychologów nawyków w książce znalazły się m.in.: uśmiech, mówienie „przepraszam”, bycie miłym dla innych, proszenie o pomoc czy okazywanie dobrych manier i nauka dzielenia się. Całość wzbogacona jest praktycznymi przykładami i ilustracjami przemawiającymi do wyobraźni i ułatwiającymi zapamiętywanie. Znajdziemy tu m.in. wskazówki, w jaki sposób akceptować własne błędy, włączyć pozytywne myślenie, nauczyć się mówić o własnych uczuciach.

Autor w przystępny sposób przekazuje ważne informacje i dzięki temu czytelnik bez problemu może lepiej poznać siebie i schematy, których wyuczył się jego mózg. Okazuje się, że nasze zachowania nie zawsze są dla nas dobre i często są autodestrukcyjne, jak np. przesadny samokrytycyzm, lęk przed porażką czy morderczy perfekcjonizm. Tytułowi przewodnicy to właśnie nieświadome przekonania i strategie radzenia sobie w różnych sytuacjach. Warto wiedzieć zatem co i dlaczego w taki sposób nami kieruje oraz co i w jaki sposób możemy zmienić, by nasze życie było lepsze. Dlaczego jeszcze warto rozumieć i doskonalić swój umysł? Otóż wiadomości zawarte w książce w szczególny sposób mogą być pomocne dla rodziców, wychowawców czy opiekunów. Dzięki tej wiedzy będą oni mogli lepiej pomóc dzieciom zrozumieć ich zachowanie czy emocje i pokazać im, jak można radzić sobie z problemami, budując pozytywne schematy ich działania. A poza tym, czy to nie fascynujące poznać tajemnice naszego mózgu? Dowiedzieć się, w jaki sposób dziecko kształtuje swoje emocje i jak można nauczyć je panowania nad nimi, wyrabiania sobie pozytywnych reakcji oraz jak uporać się z trudnymi odczuciami?

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ