Sobota, 27 maja 2023
WydawcaRebis
AutorRob Orchard, Christian Tate, Marcus Webb
TłumaczenieRadosław Kot
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2023
Liczba stron320
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2023

Popularność infografik w ostatnich latach nabrała szczególnego tempa i znaczenia. Graficzna forma przekazu informacji jest przystępna i łatwa do przyswojenia, szczególnie w czasach informacyjnego zalewu oraz kurczącego się czasu na przyswajanie wiedzy.

W publikacji opracowanej przez redaktorów magazynu „Delayed Gratification” znalazło się aż 200 infografik, które mogą zaciekawić zarówno młodych, jak i dojrzałych czytelników. Ta nieoczywista książka ze świetnymi ilustracjami przedstawia informacje w formacie wizualnym przy użyciu rozmaitych danych (m.in. dane statystyczne, dane ankietowe, analizy finansowe, analizy opracowań i raportów) i obejmuje szeroki zakres tematów, odpowiada nawet na pytania, na które nie wiedzieliście, że potrzebujecie odpowiedzi.

Kto jest najlepszym Beatlesem? Ile jest kurczaków? Kto ma pieniądze? Czy Ariana Grande mogłaby zaśpiewać na moim przyjęciu? Ile czasu nam zostało? Czy wygrałbyś walkę z gęsią? To tylko próbka z szerokiego wachlarza tematów, jakie postanowili zwizualizować autorzy: od podróży kosmicznych, przez formułę napisania przebojowej piosenki bożonarodzeniowej, po kryzys związany z bronią w USA. Z naszej ulubionej działki książkowej też jest infografika – zaprezentowano zestawienie 100 najlepszych książek anglojęzycznych. Znajdziemy też ilustrację z najstarszym debiutantem – to Jim Downing, który opublikował swoją książkę w wieku 102 lat.

Polskę wymienia się w książce zaledwie pięć razy, w tym aż trzy razy w kontekście używek (cena kokainy, użycie marihuany i spożycie piwa). Pojawia się także przy tematyce Eurowizji (przedstawiciele naszego kraju od początku istnienia konkursu dali w trakcie głosowań najwięcej punktów Ukrainie), jest też jednym z nielicznych krajów, które mogą się pochwalić sporą liczbą kobiet na stanowiskach przywódczych.

Warto zwrócić uwagę, że ta książka to nie tylko zestaw zabawnych czy zaskakujących ciekawostek, szczególnie niepokojące dane prezentują rozdziały dotyczące klimatu i kondycji świata.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ