Czwartek, 4 października 2018
WydawcaOgarnij Miasto
AutorMagdalena Kalisz, Dorota Szopowska
Recenzent(pd)
Miejsce publikacjiGdańsk
Rok publikacji2018
Liczba stron246
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 9/2018

Gdy spada zainteresowanie klasycznymi przewodnikami, bo ich funkcje skutecznie przejął internet, gdzie informacje są stale aktualizowane, ciekawe jest obserwowanie, w jakim kierunku idą najnowsze publikacje turystyczne. Pomysł na przewodniki „subiektywne” nie jest może najnowszy, ale wnosi coś świeżego i indywidualnego, zgodnie z gustami i wyborami autorów. Dlatego seria przewodników gdańskiego wydawcy wzbudza zainteresowanie, gdyż ukazuje opisywane miasta w sposób indywidualny, z jednej strony podyktowany gustem i wyborem autorskim, a z drugiej celnie dostosowanym do oczekiwań współczesnego odbiorcy.

Dlatego w przewodniku o Trójmieście z trudem, chociaż w końcu można się doszukać widoku gdańskiego żurawia, symbolu miasta, który obecny jest na niezliczonych gdańskich pamiątkach. Za to autorki polecają nam szczególne miejsca w Gdańsku, Sopocie i Gdyni uszeregowane w pięciu grupach tematycznych: architektura, sztuka w przestrzeni, galerie z muzeami i instytucjami kultury, kawiarnie oraz sklepy i bistro, a w końcu to, czym Trójmiasto szczególnie różni się od innych dużych miast – plaże nadmorskie oraz parki i miejsca rekreacji. Nie brakuje też tak klimatycznych miejsc jak Galeria Sztuka Wyboru w Garnizonie Kultury we Wrzeszczu, bo z nią związane są obie autorki. Dodajmy, że „subiektywna” seria obejmuje też przewodniki po Warszawie (cztery edycje), Lublinie (dwie edycje), warszawskim Mokotowie, Grudziądzu, Wrocławiu oraz tom zatytułowany „Archipelag”, nawiązujący do książki Filipa Springera „Miasto Archipelag” o „Polsce mniejszych miast”. W przygotowaniu są tomy o Krakowie, Łodzi i Poznaniu.

Publikacje są dwujęzyczne – z polskimi i angielskimi tekstami, co jest świetnym pomysłem na dotarcie z informacjami również do młodszych zagranicznych odbiorców. A poza tym – co trzeba szczególnie podkreślić – składają się nie tylko z interesujących tekstów, ale też świetnych i umiejętnie dobranych fotografii, wszystko do tego w bardzo trafionym opracowaniu graficznym.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ