Piątek, 3 grudnia 2021
WydawcaDebit
AutorSylwia Chutnik
RecenzentEwa Tenderenda-Ożóg
Miejsce publikacjiKatowice
Rok publikacji2021
Liczba stron210
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 11/2021

Nowa odsłona inspirujących i motywujących historii niezwykłych kobiet dla młodych, jak i dojrzałych czytelniczek. I to jaka! Po sukcesie poprzednich tomów „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Eleny Favilli i Franceski Cavallo wreszcie ukazuje się tom poświęcony Polkom. W dotychczasowych wydaniach Polskę reprezentowała nasza noblistka, Wisława Szymborska. Teraz przeczytamy fascynujące życiorysy aż stu naszych rodaczek. Żyjących, ale też i tych, których już z nami nie ma. Znanych, ale również i tych już nieco zapomnianych. Kobiecy panteon tworzą m.in. Adina Blady-Szwajger, rzeźbiarka Alina Szapocznikow, neurobiolożka Agata Kołodziejczyk, ultramaratonka Agata Matejczuk, podróżniczka Maria Garus, powstanka Wanda Traczyk-Stawska, twórczynie fundacji Akcja Menstruacja czy Alex Freiheit, część duetu punkowo-performerskiego Siksa, który otrzymał Nagrodę Paszport Polityki 2020. Przeczytamy także o Agnieszce Holland, Andzie Rottenberg, Anji Rubik, DJ Wice, Idze Świątek i Viki Gabor.

Kobiety pióra są także licznie prezentowane, poza wspomnianą Wisławą Szymborską znalazły się tu biogramy: Zofii Nałkowskiej, Papuszy, Racheli Auerbach, Agnieszki Osieckiej, Hanny Krall, Joanny Chmielewskiej, Marii Dąbrowskiej i  Olgi Tokarczuk.

Autorką opracowania jest Sylwia Chutnik, znakomita pisarka, publicystka i kulturoznawczyni, po której książki od czasu „Kieszonkowego atlasu kobiet” z przyjemnością sięgam.

Czytamy we wstępie: „To właśnie kobietom – tym, które miałam okazje poznać, i tym, o których czytałam – zawdzięczam to, kim teraz jestem. Autorytety, idolki, przyjaciółki. Dawały mi siłę, mobilizowały mnie, a także inspirowały do tworzenia. Kiedy ogarniało mnie przygnębienie i  wszystko wydawało się bez sensu, to magicznym sposobem pojawiały się obok mnie. Krnąbrne malarki, zamyślone poetki czy dzikie piosenkarki rockowe. (…) Wzajemny wpływ na siebie i to, co robimy, jest nie do przecenienia. Dzięki temu mamy poczucie, że jesteśmy częścią wspólnoty kobiet na całym świecie. Podobne doświadczenia, często trudne, łączą nas i dają nadzieję”.

Każda z omówionych postaci otrzymała całą rozkładówkę. Krótkiej, fabularyzowanej biografii towarzyszy portret oraz złota myśl. Portrety niezwykłych Polek stworzyły 32 młode polskie ilustratorki.

Historie wybitnych kobiet i dziewczyn dowodzą, że chcieć to móc, że można robić w życiu to, co się kocha. Zachęca, by sięgać po marzenia, pokazuje możliwe życiowe drogi. Każda z nich swoim życiem dała świadectwo odwagi i tego, że niezależnie od przeciwności warto walczyć o swoją godność i tożsamość. Każdy z nas ma wpływ na swoje życie, poprzez ciężką pracę, zaangażowanie i  decyzje, które podejmujemy.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ