Czwartek, 4 lutego 2021
WydawcaNovae Res
AutorDanuta Chlupová
Recenzent(hab)
Miejsce publikacjiGdynia
Rok publikacji2020
Liczba stron340
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2021

Akcja trzeciej powieści autorki „Blizny”, uhonorowanej przed czterema laty tytułem Literackiego Debiutu Roku, rozpoczyna się w połowie ubiegłego wieku na polsko-czeskim pograniczu, w karwińskim zagłębiu węglowym, i rozgrywa się na tle przemian społeczno-politycznych komunistycznej Europy po czasy współczesne.

Teodor Szynder, wiejski organista i nauczyciel muzyki, wiele lat spędził w więzieniu skazany za zdradę i morderstwo polityczne. Kogo zdradził? Według powojennych władz zdradą była jego nienawiść do partii komunistycznej, która popchnęła go do zamordowania jej oddanego wyznawcy (nie miało znaczenia, że pijaka i damskiego boksera). A może w oczach żony zdradą była jego nadmierna troska losem nieszczęśliwej sąsiadki? Z pewnością tak uważał mąż tamtej i doszło do tragedii. Wiele lat później Teodor spotyka niezwykle uzdolnionego autystycznego chłopca. Pomaga mu doskonalić muzyczny dar, lecz pojawia się kolejna kobieta, którą pragnie się zaopiekować…

Danuta Chlupová, Polka i Zaolzianka w jednej osobie, z wykształcenia ekonomistka, z zawodu i zamiłowania dziennikarka, z wielką wrażliwością snuje opowieść o zdeterminowanych polityką losach bohaterów. „Organista” urzeka wysmakowanym stylem i nostalgicznym klimatem. Wielowątkowa historia, utkana z niedomó wień i ponadczasowych emocji, toczy się niespiesznym rytmem. W tym psychologiczno-obyczajowym dramacie ratunkiem przed niebytem i zatraceniem jest muzyka, która ma wielką moc, jest lekarstwem na ból, samotność i tęsknotę. Autorka nie ocenia swoich postaci. Pole do interpretacji ich pobudek zostawia czytelnikom. Wszystko jest przecież złożone, zagmatwane, niejednoznaczne, jak nasze życie bez względu na epokę.

„Ale to przecież jeszcze nie koniec ich historii”, brzmi ostatnie zdanie powieści, a czytelnicy, którzy zdążyli się zżyć z bohaterami, mają nadzieję na ciąg dalszy.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ