Czwartek, 4 marca 2021
WydawcaBookEdit
AutorMariusz Szeib
Recenzent(kd)
Miejsce publikacjiKiełpin
Rok publikacji2021
Liczba stron354
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2021

O bieganiu napisano już wiele książek, po co więc mielibyśmy sięgnąć po kolejną? Może dlatego, że to nie jest tylko książka o bieganiu, ale o tym, jak bieganie może wpłynąć na nasze życie. „Jeśli chcesz biegać, przebiegnij jeden kilometr, jeśli chcesz zmienić swoje życie, przebiegnij maraton” – to słowa Emila Zatopka, uważanego za jednego z najlepszych lekkoatletów wszech czasów. Autor książki udowadnia, że słowa tego czeskiego biegacza są prawdą. Pierwszy maraton dr. Szeiba miał być prezentem na jego pięćdziesiąte urodziny, a stał się zaczynem większego „projektu”, o którym pisze w przedmowie do książki Jacek Santorski. Bieganie nie jest więc tylko „wartością samą w sobie”, w bieganiu chodzi o coś więcej niż pokonywanie kolejnych kilometrów.

Bieganie ma znaczący cel. To stan umysłu. Biegacz nieustannie pokonuje siebie, dzięki determinacji „spala” to, co negatywne, osiąga cel, dobiega do mety. Udaje mu się to, co zamierzył, więc jego determinacja w biegu staje się potężnym orężem w życiu – lepiej radzi sobie z problemami i pokonywaniem codziennych trudności. Towarzysząc autorowi w biegach na siedmiu kontynentach, m.in. na Antarktydzie, Syberii, Saharze czy Wyspach Wielkanocnych, przyglądamy się, jak pokonuje trudy i czemu musi sprostać. Dzięki temu możemy dowiedzieć się wiele o sobie.

Poza częścią „do refleksji” dostajemy w książce również konkretne wskazówki, które pomogą każdemu, kto zamierza biegać, biega lub chce biegać lepiej. A na deser – w drugiej części książki – otrzymujemy historie sukcesu dziewięciu zaproszonych przez autora gości, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i odkryciami ósmego kontynentu. Jednym z nich jest prof. Jerzy Balcerowicz, który stawia tezę, że to nie sport kształtuje charakter, ale charakter wpływa na osiągnięcia sportowe. Zdaniem profesora to wytrwałość, ambicja i systematyczność sprawiają, że osiągamy dobre wyniki w sporcie.

„Ósmy kontynent” to książka dla każdego, kto biega lub chciałby zacząć biegać, ale przede wszystkim dla tych, którzy marzą, by żyć pełnią życia, tak w obszarze zawodowym, jak i osobistym. Przed Czytelnikiem lektura książki otwiera możliwości odkrycia ósmego kontynentu – marzeń, celów, pasji i talentów. To być może najważniejszy i wciąż najmniej znany kontynent, którego odkrycie jest łatwiejsze, niż myślimy.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ