środa, 25 maja 2022
WydawcaAlbatros
AutorVictoria Hislop
TłumaczenieMaria Gębicka-Frąc
Recenzent(hab)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2021
Liczba stron288
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2022

Rodzinny skandal, zranione serce, zbrodnia z miłości, której kresu nie położy nawet śmierć… Wracamy zatem do Plaki, kreteńskiego miasteczka, gdzie wszystko się zaczęło. Autorka bestsellerowej „Wyspy” (2005) cofa się do tragicznej letniej nocy, kiedy zostaje zabita Anna.

„Pewnej sierpniowej nocy” to nie tyle kontynuacja „Wyspy”, co rozwinięcie wątków bohaterów, których pokochały miliony czytelników, subtelna i poruszająca rodzinna saga o tragedii i nadziei, zdradzie i przebaczeniu.

Wyleczeni pacjenci z leprozorium ostatniej kolonii trędowatych w Europie, znajdującej się na wyspie Spinalonga, wracają, by wieść normalne życie. Jest wśród nich Maria, siostra Anny, wiarołomnej żony i matki pozbawionej instynktu macierzyńskiego. Anna boi się, że Maria odbierze jej ukochanego Manolisa… Nie dba o uczucia męża ani dobro córki. Miłość ją zaślepia. Przekona się, że igranie z emocjami może doprowadzić do tragedii. Czy bohaterom uda się zbudować przyszłość na gruzach przeszłości? Czy potrafią uwolnić się od bólu i poczucia straty? Akcja toczy się nieśpiesznie pośród urokliwej scenerii Krety połowy ubiegłego wieku. Ta powieść pachnie tymiankiem i morską bryzą, utkana jest z promieni słońca, chwytających za serce tęsknych dźwięków liry i namiętności. Hislop z wyczuciem oddała piękno Grecji delikatną, a zarazem sugestywną kreską. Nic dziwnego, że otrzymała od prezydenta Grecji w 2020 roku honorowe greckie obywatelstwo za promocję współczesnej historii i kultury tego kraju, w tym również historii Spinalongi.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ