Sobota, 10 maja 2025
WydawcaBoSz
AutorStanisław Gajewski
RecenzentJerzy Brukwicki
Miejsce publikacjiOlszanica
Rok publikacji2025
Liczba stron64
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 4/2025

Kolejna publikacja wydawnictwa BoSz z serii minialbumów – „Plakaty” – poświęcona została twórczości Stanisława Gajewskiego. Podsumowuje dorobek artystyczny młodego twórcy (ur. 1987), który dyplom ukończenia studiów uzyskał w 2013 roku w pracowniach rysunku prof. Zygmunta Januszewskiego i plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a dziewięć lat później na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską u prof. Lecha Majewskiego. Stanisław Gajewski to twórca plakatów, ilustrator, autor tekstów o plakatach i publikacji „Niegrzecznie, niecenzuralnie, niemoralnie. Żarty na bok! Emocje w sztuce plakatu” (Warszawa, 2020). Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych i prywatnych kolekcjach w kraju, a także w Estonii, Irlandii, Niemczech, Rosji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w licznych konkursach graficznych w Polsce i za granicą. Współzałożyciel i wiceprezes polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Karykatury FECO oraz członek Rady Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Porywające, prowokacyjne plakaty Stanisława Gajewskiego skłaniają widza do głębszych refleksji, wzbudzają różnorodne emocje. Komentują polską rzeczywistość, duchowe i kulturowe dziedzictwo i tożsamość Polek i Polaków, dowcipnie, ironicznie opisują ich styl życia i przywary, złe przyzwyczajenia, opowiadają o wpływie polityki na ludzki żywot. Tworzą szczery, dowcipny i przenikliwy obraz naszej codzienności. Wyróżniają się zaskakującymi, błyskotliwymi i przekornymi metaforami, swoistą poetyką. Łączą żart z powagą. Artysta doskonale rozumie istotę i funkcję plakatu, udanie kontynuuje i rozwija jego najlepsze tradycje.

Błażej Ostoja Lniski, rektor stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, w katalogu wystawy „Gajewski w formie” trafnie scharakteryzował istotę twórczości artysty: „Stanisław Gajewski to twórca balansujący w sposób przewrotny i niejednoznaczny wobec powszechnie uznawanych zasad i autorytetów. Jego pełne humoru plakaty pokazują w minimalistycznej formie absurdy otaczającej nas rzeczywistości, którą odzierają z wszelkiej powagi, jednocześnie całkiem serio zachowując pozór jej realności”.

Graficzne dzieła Stanisława Gajewskiego zapadają głęboko w pamięć i trudno się od nich uwolnić.

Polsko-angielska wersja językowa.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ