Poniedziałek, 17 grudnia 2018
WydawcaBiały Kruk
AutorAdam Bujak
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2018
Liczba stron440
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 12/2018

Od kilku lat modne stały się wakacyjne wyprawy wzdłuż naszej wschodniej granicy. Obszar, który długo uważany był za zaniedbany i zapuszczony, gdzie wydawało się, że nic ciekawego nie można zobaczyć i gdzie trudno było znaleźć przyzwoite miejsca do spania i jedzenia, teraz przyciąga tysiące turystów. Dla nich najnowszy album krakowskiego wydawcy stanie się swego rodzaju przewodnikiem – inspiracją przed podróżą, a przypomnieniem po powrocie. Dzisiaj trasa od granicy z Litwą na północy, przez Suwałki, Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Siemiatycze i Drohiczyn, Białą Podlaską, Radzyń Podlaski, Lublin, Chełm i Zamość, Biłgoraj, Jarosław, Przemyśl, Sanok aż po wspaniałe Bieszczady na południu – z odnogami do sąsiednich miejscowości czy skarbów krajobrazowych – jest jednym z najpiękniejszych szlaków w kraju.

Tę część Polski perfekcyjnie ujmuje w swych obrazach Adam Bujak, który po raz kolejny nas zaskakuje swym autorskim spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość, chociaż może nie do końca można mówić o zaskoczeniu, gdy zna się jego wielką twórczość, opowiadanie obrazem o otaczającym nas świecie, o najważniejszych wydarzeniach, o zwyczajach, obyczajach i tradycyjnych obrzędach, o przeżywaniu wiary, a przede wszystkim o tak wspaniałych postaciach jak nasz wielki papież, którego pontyfikatu – wraz z Arturo Mari, słynnym watykańskim dokumentalistą – stał się nieodłącznym i najbardziej sumiennym kronikarzem.

Album otwiera oryginalny – jak podkreśla wydawca – esej autorstwa biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, „wielce zasłużonego duchownego i patrioty, syna Ziemi Podlaskiej”, który w latach 1994-2014 był biskupem w Drohiczynie, a teraz jest biskupem seniorem w tej diecezji. Jako ważne przypomnienie brzmią jego słowa: „nie można zapomnieć, że po drugiej wojnie światowej Polska straciła w całości Kresy Wschodnie przez wiele wieków zjednoczone z Rzeczpospolitą. Dzisiejsza Polska Wschodnia, o której opowiada ta książka, była niegdyś Polską centralną”. Układ albumu nie jest geograficzny, jak zazwyczaj przyjęło się w podobnych publikacjach, lecz – z całkowitym uzasadnieniem – tematyczny, z podziałem na rozdziały zatytułowane kolejno: Natura, Wieś, Praca, Miasto, Architektura drewniana,Sacrum, Obrzędy, Zamki, Pałace, Przydrożne krzyże, Naród wdzięczny pisarzom oraz In memoriam. Przedstawiając swój i autora fotografii zamysł, wydawca pisze: „ziemia gospodarna, piękna, o urozmaiconym krajobrazie, przesiąknięta bogatą tradycją patriotyczną. Tereny te od czasów zaborów były jednak systematycznie degradowane przez okupantów, stąd przylgnęła do nich nazwa Polski B. Ale to już na szczęście historia, gdyż ziemie te odradzają się zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, jak i tradycję”.

Album jest wynikiem kilkuletniej pracy mistrza Adama Bujaka, zawiera 600 zdjęć prezentujących 177 miejscowości w pięknej i zadbanej już dzisiaj części Polski, której ciągle jednak specyficzny charakter dostrzegamy dzięki tej potężnej publikacji.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ