Poniedziałek, 4 listopada 2024
WydawcaMuzeum Narodowe w Krakowie
AutorMagdalena Czubińska
TłumaczenieMarta Herudzińska-Oświęcimska
RecenzentJerzy Brukwicki
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2024
Liczba stron360
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2024

Ukazał się oczekiwany katalog polskich plakatów wydanych przed 1914 rokiem, znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Licząca 271 pozycji kolekcja stanowi największy kompleks plakatów z przełomu XIX i XX wieku w kraju.

W roku 1898 w Krakowie odbyła się pierwsza na ziemiach polskich wystawa plakatów. Zbiór 250 obiektów należących do krakowskiego Muzeum Techniczno-Przemysłowego zaprezentowano w miejscowym Muzeum Narodowym. Znakomicie obrazował rozwój i osiągnięcia ówczesnej grafiki użytkowej. Prezentowane na niej plakaty polskie wyróżniały się odrębnością stylu i tradycji. Wystawiono prace autorstwa Teodora Axentowicza, Juliusza Kossaka, Konstantego Mańkowskiego, Piotra Stachewicza i Wojciecha Weissa. To one zapoczątkowały imponującą kolekcję fascynujących druków społecznych, kulturalnych i reklamowych zgromadzoną w murach najważniejszej krakowskiej instytucji muzealnej.

Wiele z wydanych u schyłku XIX wieku i w pierwszych latach XX wieku plakatów pozostaje nieznanych, gdyż podzieliło los ówczesnych druków okazjonalnych, gazet i czasopism – uległo zniszczeniu. Pozostały te najciekawsze, troskliwie przechowywane, o dużej wartości artystycznej, dziejowo-sentymentalnej i typograficznej, ukazujące nastrój i ducha czasu, urok secesji i stylu zakopiańskiego.

Magdalena Czubińska we „Wstępie” opisuje historię kolekcji oraz rolę Krakowa i Lwowa w rozwoju sztuki plakatu, omawia jej znaczenie i główne nurty, przedstawia ówczesne życie kulturalne i społeczne wymienionych miast i działających w nich instytucji i stowarzyszeń artystycznych. W części katalogowej prezentuje prace wybitnych grafików i malarzy, m.in. Teodora Axentowicza, Kazimierza Brzozowskiego, Jana Bukowskiego, Jana Bulasa, Józefa Chełmońskiego, Józefa Czajkowskiego, Stanisława Dębickiego, Karola Frycza, Anny Gramatyki-Ostrowskiej, Stanisława Kamockiego, Józefa Mehoffera, Kazimierza Sichulskiego, Piotra Stachiewicza, Henryka Uziembły, Wojciecha Weissa, Stanisława Wyspiańskiego. Publikacja zawiera obszerną bibliografię i indeks osób.

Polsko-angielska wersja językowa.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ