I oto mamy wydarzenie wydawnicze sezonu – cyfrowa biblioteka Legimi, dostępna dla wszystkich dzięki aplikacji i dostarczająca ponad 25 tys. tytułów, rozpoczęła wydawanie książek papierowych. Stało się to za sprawą imprintu Labreto. Nie jest to wprawdzie pierwsza na naszym rynku książka o Tatrach i zwierzętach w służbie człowieka (vide twórczość Barbary Gawryluk), ale – zwłaszcza w twórczości dla młodszych – od przybytku nie powinna nas rozboleć głowa.
Autorka, Anna Sakowicz, to osoba wszechstronnie wykształcona i mająca bogaty dorobek, nie tylko pisarski, oraz szerokie zainteresowania. Widać to podczas lektury omawianego cyklu, który, kto wie, może będzie kontynuowany, o ile czytelnicy będą tego chcieli.
Narratorem w książce jest Gambit, pies lawinowy, a cała akcja toczy się w góralskiej chacie w rejonie Butorowego Wierchu. Gambit nie jest jedynym zwierzęcym bohaterem, towarzyszą mu sepleniący gryzoń (z racji tej wady wymowy mówimy „Scul”), dwa koty, noszące imiona takie jak osobiste koty autorki, czyli Ośka i Pepcio, a także papuga Oda i liczny, choć bezimienny inwentarz domowy. Właściciele szalonego towarzystwa to Michał, ratownik górski, i jego żona Emilia, lekarz weterynarii. Ważną rolę odgrywa też mama Emilii, czyli babcia Honorata, mówiąca piękną góralską gwarą.
Pojawienie się w rodzinie kilkorga szczeniaków, przyniesionych do domu, wywołuje oczywiście niemałe zamieszanie, ale jest też impulsem do działania. Szczeniaki otrzymują imiona, a potem rozpoczyna się szkolenie, celem którego jest wyhodowanie nowej generacji psów ratowniczych. W ten sposób ma powstać Psie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, czyli tytułowi POPR-ańcy.
Następne części cyklu opowiadają o kolejnych akcjach, w których bohaterami będą inne zwierzęta, a także ludzie, w tym ukraińska rodzina, która trafiła do góralskiej chaty.
Ciekawym dodatkiem w książce jest część poradnikowa, napisana przez samego Gambita. Mamy tu opis niezbędnika turysty (latarka, kurtka przeciwdeszczowa, zapasowe skarpety itd.) oraz wypunktowany kodeks turysty, czyli co wolno, a czego nie wolno na górskim szlaku. Zasada, aby nie wychodzić w góry bez opieki dorosłych i zawsze zawiadamiać gospodarzy lub kierownictwo schroniska, dokąd idziemy – pojawia się na początku każdego zestawu rad Gambita. Warto dodać, że taki zestaw rad i napomnień, zamieszczony na końcu każdej książki, nawiązuje do jej treści. I tak, w tomie „Polowanie na wandali” Gambit zwraca uwagę czytelnika, aby nie straszyć zwierząt, nie zostawiać śmieci, i podaje numery telefonów alarmowych.
Osadzanie zwierząt w roli bohaterów nie jest w literaturze niczym nowym, zawsze jednak cieszy się uznaniem młodych czytelników. Dotyczy to zarówno takich utworów jak „Lassie, wróć!”, gdzie zwierzę jest zwierzęciem, jak i książek, gdzie zwierzęcy bohaterowie mają cechy ludzkie i zachowują się jak ludzie – tu przykładem jest „Puc, Bursztyn i goście”.
W omawianych książkach antropomorfizowane zwierzęta mają bardzo wyraziste cechy osobowe (niedźwiedź jest stylizowany na hip-hopowca, z właściwym zachowaniem i językiem pełnym anglicyzmów), budzą sympatię i zaciekawienie.
Pomimo swojego ratowniczego heroizmu nie brak im słabości i wad; papuga łatwo wpada w histerię, a Gambit jest zarozumialcem, przekonanym o swojej rodowodowej wyjątkowości. Dodajmy, że pewne dysfunkcje, jak seplenienie i nocne nietrzymanie moczu (jedno ze szczeniąt odreagowuje tak stres), spotykamy też u dzieci i takie historie mogą pomóc w oswajaniu tych trudnych spraw.
Ciekawym zabiegiem literackim jest stosowanie w dialogach cytatów z literatury, utworów muzycznych i zagrywek z gier planszowych. Cytaty te mają swoje odsyłacze w zamieszczonej na końcu każdego tomu „Sculoglafii”, czyli bibliografii autorstwa sepleniącego szczurka. Początek nowej wyprawy, czyli misji ratowniczej, zaczyna się hasłem „Cała naprzód ku nowej przygodzie!”, a dla tych, którzy nie pamiętają, mamy odsyłacz do filmu „Podróże Pana Kleksa”. Nie wszystkie cytaty będą czytelne dla dzieci, ale dla rodziców na pewno, dzięki temu „POPR-ańcy” stają się prawdziwie literaturą familijną.
Cykl, oprócz wartkiej akcji i sympatycznych bohaterów, ma liczne walory poznawcze. Na wyklejce znajduje się mapa Tatrzańskiego Parku Narodowego, a w środku zamieszczono wkładki, z których czytelnik dowiaduje się o zwierzętach i roślinach chronionych, poznaje sztukę (stroje i legendy), a także zjawiska pogodowe (halny).