Wtorek, 7 maja 2024
WydawcaWydawnictwo Miejskie Posnania
AutorJoanna Gaca-Wyczółkowska, Katarzyna Kamińska
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2024
Liczba stron64
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 4/2024

Najbardziej profesjonalny zespół, w skład którego weszły poprzednia (obecnie dyrektorka Biblioteki Raczyńskich) i aktualna dyrektorka poznańskiego wydawnictwa wspomagane przez wybitną graficzkę, stworzył bardzo sugestywny i pouczający przewodnik po stolicy Wielkopolski, który przynosi w niebanalnej formie liczne informacje skierowane do młodych, ale też przydatne starszemu pokoleniu. Dzięki temu wspólna lektura staje się bardziej pouczająca.

O poznańskich koziołkach, trykających się w południe na ratuszowej wieży, słyszało z pewnością wielu czytelników w całym kraju, bo stanowią one jeden z głównych symboli Poznania, ale o wspaniałych strojach Bamberek i ich pochodzeniu nie wszyscy wiedzą. Dowiadujemy się więc, że poznańska Bamberka jest „potomkinią rolników, którzy dawno temu, w XVIII wieku, przybyli w okolice Poznania z dalekiego Bambergu w Niemczech” i do dzisiaj, po wielu pokoleniach, zachowują dalej odrębność, wyrażającą się w manifestowaniu swych pięknych strojów, zakładanych podczas miejskich uroczystości, w których z dumą uczestniczą.

W niewielkiej objętościowo książce, ale o wyróżniającym się formacie, autorki zawarły wielką liczbę informacji o swoim mieście – o jego historii, zabytkach, zwyczajach i miejscach wartych odwiedzenia w całkowitej zgodności z tytułem, jaki jest też zgrabnym hasłem promocyjnym miasta: Poznaj Poznań!

Wśród architektonicznych symboli miasta są na zawsze zapamiętane przez każdego przybysza takie symboliczne budowle jak katedra, ratusz (gdzie mieszkają koziołki), iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich, dawny dom towarowy zwany Okrąglakiem z racji swego kształtu czy całkiem nowy budynek nazwany Bałtykiem, bo w tym miejscu poprzednio funkcjonowało kino o takiej wdzięcznej nazwie. Dodajmy jeszcze uwiecznioną na zawsze w literaturze kamienicę przy ul. Roosevelta, która została opisana w najbardziej poznańskim cyklu książek dla młodzieży, czyli w „Jeżycjadzie” Małgorzaty Musierowicz, gdzie „przy aromatycznej herbacie spotykała się rodzina Borejków i ich znajomi, czyli bohaterowie powieści”.

Mniej znanym symbolem Poznania jest Stary Marych, bohater słuchowisk radiowych opowiadanych w gwarze poznańskiej, który chociaż był postacią wymyśloną, to doczekał się pomnika z nieodłącznym rowerem. A poznańska gwara to wiele pięknych słów, jak np. bejmy – czyli pieniądze, czy bimba – czyli tramwaj, do których dodajemy od siebie banę (pociąg) czy ryczkę (stołeczek).

Dla tych wspaniałych atrakcji warto poznać Poznań, bo do tego wszystkiego to właśnie tam przecież zaczęła się historia Polski, począwszy od Mieszka I, który, jak zapewniają autorki, właśnie w mieście nad Wartą przyjął chrzest, potem Poznań był siedzibą pierwszych polskich władców, a dzisiaj jest pięknym miastem, w którym kończą się uciążliwe remonty, dzięki którym miasto nabrało jeszcze większego uroku i elegancji.

 

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ