Sobota, 10 maja 2025
WydawcaZaczytani
AutorAdam Widerski
Recenzent(w)
Miejsce publikacjiGdynia
Rok publikacji2025
Liczba stron400
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 4/2025

Policjantka Kamila Podolska z czwartego komisariatu w Łodzi zostaje brutalnie zamordowana. Zadano jej z premedytacją i furią 23 ciosy nożem. Podejrzenie pada na kolegę z pracy, Piotra Krzyskiego, najlepszego śledczego w mieście, który w ciągu zaledwie kilku miesięcy doprowadził do schwytania dwóch seryjnych morderców. Sprawa śmierdzi na kilometr… Komisarz z funkcjonariusza śledczego staje się ściganym.

Autor, z wykształcenia historyk, pracuje zawodowo jako nauczyciel w łódzkich szkołach. Jest też miłośnikiem kryminałów, thrillerów i horrorów, co znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości. Adam Widerski w „Rewersie” sprawnie wciąga czytelnika w skomplikowaną sieć intryg, zręcznie podrzuca różne, także i fałszywe tropy, co sprawia, że rozwiązanie zagadki kryminalnej staje się wyjątkowo trudne. Fabuła rozwija się dynamicznie, trzymając w napięciu. Do tego pełnokrwiste postacie, dobre dialogi i – rzecz jasna – wciągająca historia.

Rolę drugoplanowej bohaterki pełni Łódź, rodzinne miasto pisarza. Podążając za bohaterami, przemierzamy łódzkie ulice, zakamarki, podziwiamy ważne obiekty i zabytki, jak Pałac Juliusza Heinzla wzniesiony według projektu Hilarego Majewskiego, zabytkowy budynek kolejowy Stacja Radegast związany z łódzkim gettem, mauzoleum Izraela Poznańskiego na cmentarzu żydowskim, kamienica Antoniego Engela, w której znajdował się pierwszy w Łodzi zajazd Hotel de Pologne, neorenesansowa willa Edwarda Herbsta czy gmach Teatru Wielkiego.

„Rewers” to trzecia część kryminalnej serii z łódzkimi policjantami, którą można czytać bez znajomości dwóch poprzednich tomów.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ