środa, 26 maja 2021
WydawcaBiały Kruk
AutorAdam Bujak, Czesław Ryszka
RecenzentFranciszek George
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2021
Liczba stron382
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2021

Monumentalny album o świętych miejscach, symbolach kultu, ale też pomnikach historii i architektury. Kolejne opus magnum krakowskiego mistrza fotografii, wzbogacone tekstem Czesława Ryszki, znawcy tematyki kościelnej.

Przypomnijmy, że Adam Bujak urodził się w 1942 roku w Krakowie i z tym miastem jest związany przez całe życie. Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego licznych pielgrzymkach. Jest autorem ponad 130 albumów fotograficznych, a ponadto plakatów i kalendarzy. Od 1996 roku nieprzerwanie współpracuje z krakowskim wydawnictwem Biały Kruk, w którym ukazało się blisko 100 pozycji z jego fotografiami. Był wielokrotnie nagradzany za swoje prace i honorowany za dorobek. W 2017 roku „w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej” prezydent Andrzej Duda nadał mu Order Orła Białego, a w 2018 roku powołał na członka Kapituły tego Orderu. W roku następnym otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Sanktuaria Polskie” obejmują sanktuaria Maryjne, których jest najwięcej, ale też sanktuaria upamiętniające świętych i błogosławionych oraz sanktuaria Pańskie, jak zostało to usystematyzowane przez wydawcę. Nad całością edycji czuwał Leszek Sosnowski, prezes oficyny, przy wsparciu profesjonalnego zespołu, w skład którego wchodzi też Adam Sosnowski, przedstawiciel kolejnego pokolenia edytorów, od lat uczestniczący w wielu przedsięwzięciach podejmowanych z inicjatywy swojego ojca.

Jak pisze Czesław Ryszka, „sanktuaria to szczególny polski fenomen. Gdy na Zachodzie są one w ogromnej części zwykłymi kościołami parafialnymi z małą ilością wiernych i przypominają muzea, u nas obok dawnych nadal powstają nowe, przybywają do nich pielgrzymi i sprawowanych w nich jest mnóstwo różnorodnych nabożeństw. Kult jest żywy i żywa jest też pobożność ludowa”.

Album po raz kolejny potwierdza mistrzostwo Adama Bujaka, który potrafi trudne do przedstawienia obiekty i ich wnętrza zawsze ukazać w interesujący sposób, przy tym wyszukując bardziej lub mniej znane dzieła sztuki czy ciekawe detale architektoniczne. Spośród wielu takich ujęć przywołujemy tutaj symbolicznie tylko jedno, ale dla wielu z pewnością zaskakujące, bo przedstawiające „niemal półmetrową, wykonaną w gipsie i pociągniętą woskiem łaskami słynącą figurkę małego Jezusa w podkarpackim Betlejem – największym w Polsce miejscu kultu Dzieciątka Jezus” w Jodłowej, która to figurka jest kopią słynnego wizerunku Dzieciątka Jezus (po czesku Pražské Jezulátko), jaki znajduje się w kościele Panny Marii Zwycięskiej w Pradze, w dzielnicy Malá Strana.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ