Czwartek, 8 lipca 2021
WydawcaRebis
AutorAndrzej G. Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2021
Liczba stron270
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 6/2021

Kocia natura pełna zagadek. I nie przestaje fa­scynować, zwłaszcza tych, którzy mieszka­ją z nimi pod jednym dachem. Co sprawia, że kot jest, jaki jest – na to pytanie próbują od­powiedzieć autorzy książki, wybitni specja­liści od zwierząt: Andrzej G. Kruszewicz, dy­rektor warszawskiego ogrodu zoologicznego, oraz Agnieszka Czujkowska, lekarz weteryna­rii. „Koty się naturze udały” – już za to stwierdzenie otwierają­ce książkę kociulubni czytelnicy pokochają tę publikację. A da­lej jest już tylko ciekawiej. Opowiastki serwowane są w lekkim stylu, z przymrużeniem oka i pełne są intrygujących informacji. Dla nieprzekonanych do wspólnego zamieszkania z mruczka­mi są i takie argumenty: domownicy w kocim towarzystwie są szczęśliwsi i zdrowsi. Koty pomagają zmniejszyć stres, obniżają ryzyko zawału.

Dla przyszłych właścicieli tych futrzaków z pewnością cenne będą rady na temat opieki nad kotami i sposobów ich wychowywania. Chociaż nie od dziś wiadomo, że to kot wychowuje swoich właścicieli. Ale może warto spróbować, chociaż trochę… W każdym razie dyplomacja (i smaczny ką­sek) to podstawa.

Drugą część książki stanowi galeria „kociej arystokracji”, czyli prezentacja większych kuzynów domowych kotów – od króla, czyli lwa, przez księcia geparda, markiza lamparta i lady pumę po barona jaguara. Nie zabrakło też omówienia rasowych kotów.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ