Niedziela, 4 sierpnia 2024
WydawcaDebit
AutorMariona Tolosa Sistere
TłumaczenieKarolina Jaszecka
Recenzent(hab)
Miejsce publikacjiKatowice
Rok publikacji2024
Liczba stron24
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7-8/2024

Co to jest: ma cebulkę, łodygę i korzeń i rośnie jeden centymetr na miesiąc? „Cebula!”, woła mały Ryś. Jest zdumiony, że chodzi o włos, a nawet zaniepokojony, że ma na głowie korzenie. A potem… włosy (a każdy z nas ma ich po 100–150 tysięcy) nie mają już przed nami tajemnic! Gdzie rosną? Jak długo? Jak są zbudowane? Do czego nam służą? Dlaczego ich obcinanie nie boli? Gdzie człowiek ma włosy na ciele? Po co kotu wibrysy? Czy wieloryb ma włosy?

Cienkie i grube, proste i falowane, brązowe albo rude, krótkie i długie… Mogą symbolizować mądrość, pochodzenie, siłę, wolność jak w kultowym musicalu „Hair”. Teraz już wiemy, że w Chinach można było stracić głowę dla włosów, a Sikhowie nie golą włosów na ciele, uważając je za boski dar. W epoce baroku żadna szanująca się arystokratka nie wyszła z domu bez peruki – na przykład ozdobionej… statkiem, a zaplecione wokół głowy warkocze w starożytnej Grecji oznaczały dziewczynę pracującą.

W zabawnie napisanej, pobudzającej wyobraźnię i bogato ilustrowanej serii edukacyjnej ukazały się m.in. „Sekretne życie smarków”, „Sekretne życie strupków” oraz „Sekretne życie bąków i beków”. Przekazują najmłodszym (4+) wiedzę w zabawny, przyjemny i intrygujący sposób.

 

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ