Czwartek, 28 marca 2019
WydawcaAlbatros
AutorStuart Turton
TłumaczenieŁukasz Praski
RecenzentEwa Tenderenda-Ożóg
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2019
Liczba stron512
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 3/2019

Pomysłowa, oryginalna i oszałamiająca powieść kryminalna na pograniczu science-fiction, która od pierwszej strony trzyma tempo, wypełniona jest postaciami i regułami, które rozpaczliwie chcesz zrozumieć. Ma tak ambitną i zawrotnie złożoną strukturę, że nie można sobie pozwolić na chwilę nieuwagi, żeby niczego nie stracić, musiałam robić notki, kto robi co i gdzie. „Gdy masz mało informacji, jesteś ślepy, gdy za dużo, zostajesz oślepiony”.

Główny bohater ocknął się w lesie z okrzykiem „Anna” na ustach. Niczego nie pamięta, nie wie, kim jest, nie zna żadnej Anny. Słyszy krzyki o pomoc i wierzy, że był świadkiem zbrodni. W desperacji puka do drzwi dworku, gdzie zostaje przyjęty z życzliwością. Okazuje się, że był tam gościem. Wkrótce dowie się też, że został wybrany do rozwiązania tajemnicy śmierci Evelyn Hardcastle, córki właścicieli posiadłości. Biedna Evelyn umrze jednak więcej niż raz, dopóki on nie znajdzie mordercy. Będzie skazany na wielokrotne przeżywanie tego samego dnia, za każdym razem w ciele innej osoby, oglądając rzeczy z nieco innej perspektywy. Stopniowo uczy się, jak korzystać z wyjątkowych zdolności każdego z jego gospodarzy, którymi są min. handlarz narkotyków, gwałciciel, otyły starzec. Wyjdzie też na jaw, że bierze udział w okrutnej rywalizacji, ponieważ nie tylko on musiał się wcielić w rolę amatorskiego detektywa. A wygrać, czyli uwolnić się od pętli czasu, może tylko jeden. Mimo ponad 500 stron warto wytrwać do końca, ze względu na dramatyczne i nieoczekiwane zakończenie.

Z uwagi na specyficzny klimat książka porównywana jest do powieści Agathy Christie, budzi też skojarzenie z „Incepcją” – obrazem w reżyserii Christophera Nolana, również ze skomplikowaną konstrukcją i którego akcja rozgrywa się na kilku płaszczyznach jednocześnie.

Interesująca koncepcja, tempo akcji, złożony i ciekawy zestaw postaci, mocny finał to największe zalety debiutanckiej powieści Stuarta Turtona.

Rating: 10.0/10. From 1 vote.
Please wait...
OCEŃ KSIĄŻKĘ