Wtorek, 5 maja 2020
WydawcaZysk i S-ka
AutorSteve Peters
TłumaczenieGrażyna Chamielec
Recenzent(map)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2019
Liczba stron176
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 4/2020

Autor jest psychiatrą z  ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, specjalizującym się w  funkcjonowaniu ludzkiego umysłu. Pracuje na Sheffield University i zajmuje się wieloma obszarami psychologii. Jest autorem bestsellerowego „Paradoksu Szympansa”, który jest znakomitym elementem treningu umysłu w prawie każdym aspekcie naszego życia.

Prof. Peters w przystępny sposób pokazał, jak w każdym z nas funkcjonują dwie różne „osobowości” – Człowiek i Szympans. Pierwsza to logika, a druga – emocje. Jak sobie z nimi radzić? Jak zbudować pewność siebie i poprawić relacje z innymi? Model Szympansa pomaga zrozumieć funkcjonowanie ludzkiego umysłu i sprawnie nim zarządzać. Choć opracowany jest w zabawnej formie, dotyczy ważnego zagadnienia. Szympans to maszyna emocjonalna, która jest źródłem zarówno konstruktywnych, jak i destruktywnych myśli i uczuć. Z kolei Człowiek interpretuje rzeczywistość, opierając się na faktach. Analizując plan działania, kieruje się myśleniem logicznym. Logika w egzystencji odgrywa nadrzędną rolę. Jednak momentami to Szympans jest zdecydowanie silniejszy od głosu rozsądku. I chociaż uczucia i emocje nie raz mogą okazać się w życiu pomocne, to często też wiodą nas na manowce.

Po sukcesie „Paradoksu Szympansa” wiele osób namawiało prof. Petersa, by stworzył jego uproszczoną wersję dla dzieci. I tak też uczynił. Publikacja „Siedzi w tobie Szympans” jest bogato ilustrowana i przypomina nieco komiks. Jednak treść i twarda oprawa nawiązują do pozycji typowo popularnonaukowej. Dzieci starsze mogą z niej jak najbardziej korzystać samodzielnie, te młodsze – ze wsparciem osoby dorosłej. Autor zaznajamia czytelników z kilkoma podstawowymi pojęciami i pokazuje praktyczne zastosowanie modelu Szympansa. Skupia się przede wszystkim na nawykach, ponieważ tego właśnie uczymy się w dzieciństwie. Przykłady zawarte w książce pozwalają rozwijać w sobie zdrowe i konstruktywne nawyki, które w życiu dorosłym będą nam służyć, a nie przeszkadzać. Lista dziesięciu nawyków, którą otwiera „uśmiechanie się”, a kończy „robienie tego, co trzeba zrobić”, powstała po konsultacjach z rodzicami, nauczycielami i wychowawcami. Wspólnie zdecydowano, że są to najbardziej przydatne i godne nauczenia przyzwyczajenia. I chociaż każde dziecko jest inne, a książka nie jest gotową receptą na szczęśliwe życie, to warto zwiększyć swoją świadomość i rozwijać zdrowe nawyki. Jak zatem radzić sobie ze swoim Szympansem? Przekonajcie się sami. Supernauka, ale taż i zabawa, dzięki opracowaniu graficznemu Jeffa Battisty.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ