Piątek, 7 lutego 2020
WydawcaArs Gersonica
AutorMałgorzata R. Kowalczyk
Recenzent(pd)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2019
Liczba stron200
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2020

Dwujęzyczna (polska i angielska) edycja przypominająca jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, jego twórczość, a przede wszystkim związki z Warszawą. Wojciech Gerson (1831-1901) był malarzem, pejzażystą, przedstawicielem realizmu, a także historykiem sztuki, tłumaczem i pedagogiem. Był też członkiem założycielem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1860), profesorem w warszawskiej Klasie Rysunkowej (1872-1896), a także publicystą oraz krytykiem sztuki piszącym do wielu warszawskich czasopism. Napisał kilka książek, m.in. biografię zmarłego w 1868 roku malarza Józefa Simmlera oraz podręcznik anatomii dla artystów, jak też przetłumaczył na język polski „Traktat o malarstwie” Leonarda da Vinci. Zajmował się także architekturą i krytyką sztuki. W swoich pracach koncentrował się na tematach patriotycznych, sielankowych i pejzażach górskich.

Autorka jest historykiem sztuki i varsavianistką, absolwentką Instytutu Historii Sztuki UW. Prowadzi badania naukowe nad kulturą artystyczną nowoczesnej Warszawy, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Wojciecha Gersona. Jest autorką koncepcji szlaku kulturowego Wojciecha Gersona, a także inicjatorem budowy pomników artysty w Warszawie i Zakopanem.

Do wydania książki, pod względem edytorskim wzorowo opracowanej przez Pawła Osiala, przyczynił się Maciej Woliński z żoną Grażyną, sukcesor rodziny Gersonów, znany w środowisku książki jako właściciel firmy Lexicon, która współpracuje z bibliotekami narodowymi i uniwersyteckimi na całym świecie, dostarczając z Polski książki i czasopisma naukowe.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ