Piątek, 5 października 2018
WydawcaZielona Sowa
AutorSylvia Bishop
TłumaczenieBarbara Górecka
Recenzent(map)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2018
Liczba stron173
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 9/2018

„Słoń pojawił się przed domem Eriki rankiem w dniu jej dziesiątych urodzin. Miał przy sobie dokument stwierdzający, że ona, Erika Perkins, posiada do niego Wszelkie Prawa”.

Dziwny prezent, prawda? Jednak Erika, jako „bardzo praktyczna dziewczynka”, nie zastanawia się długo nad tą niezwykłą sytuacją. Zaprasza słonia do domu i stara się być gościnna. Na początek szuka informacji na temat potrzeb żywnościowych gościa, następnie ocenia stan swojego ogrodu i rozpoczyna poszukiwania źródła dochodu, który pomógłby jej w utrzymaniu tak dużego zwierzęcia.

Erika od dwóch lat mieszka sama, bo wuj Jeff, ornitolog, wyruszył do Indii na poszukiwania egzotycznego ptaka i dotąd nie wrócił. Czeka ją więc nie lada wyzwanie. Musi zadbać teraz nie tylko o siebie, ale i zapewnić dobrą przyszłość swojemu przyjacielowi słoniowi. Ponieważ przybysz budzi wielkie zainteresowanie, Erika szybko odkrywa, że niektórzy ludzie są w stanie zapłacić za patrzenie na niego i możliwość przejażdżki. Za zdobyte pieniądze kupuje wreszcie tyle kapusty, ile potrzeba słoniowi, by najadł się do syta. Niestety, przez gderliwą sąsiadkę Erika przenosi się ze swoim słoniem na plażę, aby tam zabawiać turystów. Codzienne spacery wzdłuż brzegu sprawiają, że oboje świetnie się bawią i poznają coraz więcej osób. Erika zaprzyjaźnia się nawet z Olivierem, który posiada sporą wiedzę o zwierzętach. Następnego dnia jednak niespodziewanie pojawia się Amyz Avis z Departamentu Egzotycznych Zwierząt i Kapeluszy a wraz nią wielkie zagrożenie: odebranie słonia Erice. Co będzie się dalej działo, przekonajcie się sami.

To świetna lektura nie tylko dla dzieci powyżej szóstego roku życia, ale i dorosłych. „Słoń Eriki” Sylvii Bishop to piękna opowieść o przyjaźni, odpowiedzialności i o tym, że pozory często mylą. A jeśli na koniec zrobi się komuś smutno, to niech zapamięta, że: „jeśli oddacie komuś lub czemuś całe swoje serce, to ta historia nigdy tak naprawdę się nie skończy, stanie się bowiem na zawsze częścią was samych”. Miłej lektury.

No votes yet.
Please wait...
OCEŃ KSIĄŻKĘ