„Uważam, że kobiety i mężczyźni to są dwa cudowne przejawy człowieczeństwa, one się powinny uzupełniać, być obok siebie, ze sobą, żeby wybrzmieć w pełni” – mówi Anna Piwkowska, jedna z rozmówczyń Janiny Koźbiel, dziennikarki, redaktorki, nauczycielki i wydawczyni. Każdy z bohaterów i każda z bohaterek książki, ludzie słowa, niezwykle ciekawie i szczerze opowiadają nie tylko o wymienionej w tytule płci, męskim i żeńskim pisaniu, relacjach, tożsamości czy myśleniu o życiu. Autorka uważnie słucha, dopytuje, wnika – umiejętnie, z czułością i szacunkiem. Porusza w rozmowach wiele tematów, dzięki czemu publikacja jest prawdziwą kopalnią wiedzy. Pojawiają się tematy aktualne, jak wojna czy bunt przeciwko zaostrzeniu prawa do aborcji. Interesują ją z oczywistych względów drogi twórcze artystów.
„Proza powinna być rezerwatem wolności” – podkreśla Janusz Rudnicki.
„Język zawsze jest zakładaniem maski, wypowiadanie historii za pomocą tych, a nie innych słów sprawia, że komunikujemy coś innego, niż gdybyśmy używali innych słów. Nie ma gołego języka, język nigdy nie jest przezroczysty” – tłumaczy Wit Szostak.
A Katarzyna Kłosińska o roli języka wypowiada się tak: „Język nie jest tylko, jak wielu sądzi, narzędziem komunikacji, ale jest przede wszystkim narzędziem poznania – to dzięki językowi poznajemy świat”.
Książka składa się z 11 wywiadów z twórcami wysokiej próby. Obok wspomnianych, interlokutorami Janiny Koźbiel są także: Brygida Helbig, Inga Iwasiów, Eliza Kącka, Julia Fiedorczuk, Marcin Cielecki, Anna Piwkowska, Agata Tuszyńska i Jacek Kleyff.
Książkę otwiera obszerny esej–wstęp autorki zbioru, poświęcony „Empuzjonowi” Olgi Tokarczuk i „Szczelinami” Wita Szostaka. Autorka bardzo wnikliwie recenzuje obie książki, analizując ich treści także pod względem płci. Bardzo ciekawy tekst! I przy okazji zachęcam gorąco do śledzenia cyklu Janiny Koźbiel zatytułowanego „Refleksje” publikowanego w „Magazynie Literackim KSIĄŻKI”, w każdym numerze autorka zestawia ze sobą dwie różne książki i w sproblematyzowanej formie je omawia.