
Ola Pałka tytułem nawiązuje oczywiście do norweskiego hitu Josteina Gaardera („Świat Zofii”), który stał się światowym bestsellerem. Pałka swoje dziecięce wprowadzenie do filozofii konstruuje, dzieląc całość na dziesięć rozdziałów, każdy poświęcając konkretnemu pojęciu, takiemu jak piękno, prawda, wolność, sumienie itd. Te kluczowe pojęcia filozoficzne zostają opowiedziane za pomocą historii z życia Zosi i jej rodziny, przy okazji wpisując się w zmieniające się miesiące i pory roku, co nadaje tej narracji charakteru powieściowego, a nie abstrakcyjnej pogadanki. Po każdym rozdziale mali czytelnicy odnajdą całą serię pytań prowokujących do zastanowienia się nad poruszoną problematyką, co jest świetnym punktem wyjścia do rozmów z rodzicami albo rodzeństwem i zaproszeniem do pogłębionego namysłu nad tymi pojęciami. Wyraziste rysunki Ani Singh przydają lekturze atmosfery baśniowości.
Zazdrościmy dzieciom umiejętności zadziwienia i zachwytu nad światem. Są w tym autentyczne i zaangażowane całymi sobą. Potrafią zadawać pytania. I fascynuje je poszukiwanie na nie odpowiedzi. Dlatego książka Oli Pałki to świetna zachęta, by zaprosić dzieci do filozofowania, które jest tak bardzo zbliżone do ich naturalnego procesu rozwojowego. Towarzyszenie dziecku w podróży przez świat filozofii może się okazać doświadczeniem wzbogacającym obie strony. Rozmowy z dziećmi na zadawane w książce pytania to wspaniała zabawa.
W zakończeniu autorka zawarła obietnicę, że ta filozoficzna podróż jeszcze się nie skończyła… Czekamy zatem (mam już swój domysł, ale go na razie nie zdradzę).