Piątek, 27 sierpnia 2021
WydawcaBiały Kruk
AutorWaldemar Chrostowski
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2021
Liczba stron422
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 8/2021

Publikacja, która zainteresuje nie tylko fi­latelistów, lecz jest też świadectwem naszych czasów – ukazuje kult polskiego papieża niemal na całym świecie, bo doku­mentuje 365 edycji wydanych nawet w kra­jach tak bardzo dla nas egzotycznych jak państwa dalekiego Pacyfiku: Kiribati, Nauru, Niue, Palau, Tokelau, Tuvalu czy Wallis i Fu­tura, które – nie ma co ukrywać – na emi­sji znaczków pocztowych z motywami po­szukiwanymi przez kolekcjonerów dobrze zarabiają. Niektóre z nich nie grzeszą este­tyką, lecz są też grafiki najwyższej próby, jak wspaniały, utrzymany w czarno-białej tona­cji, arkusik z czterema papieskimi portretami wydany w 2010 roku na wyspach Mikronezji.

Album jest kontynuacją wydane­go w 2017 roku nakładem krakowskie­go wydawnictwa albumu-katalogu „Świę­ty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978–2005”. Poprzednia publika­cja dokumentowała w aspekcie filateli­stycznym osobę i oddziaływanie Jana Pawła II w okresie, gdy przez ponad 26 lat sprawował swój pontyfikat. Nowa publi­kacja obejmuje nieco ponad dekadę, która upłynęła po jego śmierci.

Ta część filatelistycznej dokumenta­cji kultu Jana Pawła II, analogicznie jak poprzednia, zawiera reprodukcje i opisy znaczków oraz pochodnych wobec znacz­ków pocztowych form wydawniczych, czyli arkusików i bloków. Ich liczba jest im­ponująca i obejmuje pozycje emitowane przez 101 zarządów pocztowych. Są to 923 znaczki, 322 arkusiki i 197 bloków – łącz­nie 1442 walory. Upamiętniają one odejście papieża do Domu Ojca, rocznice związane z wydarzeniami z jego pontyfikatu, a także akt beatyfikacji przez Benedykta XVI i kano­nizacji przez Franciszka.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, świato­wej sławy biblista i teolog, od dziecka pa­sjonujący się filatelistyką, przebywał na stu­diach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Jak napisał we wstępie, właśnie wtedy rozpoczął sys­tematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbio­ru wszystkich „papieskich” walorów filate­listycznych, których liczba stale rosła. Ko­lekcjonerstwo „papieskich” znaczków to nie tylko hobby, to też źródło ważnej wiedzy na temat recepcji osoby i pontyfikatu Papieża Polaka. Pierwszą część swojej kolekcji autor przekazał już Muzeum Jana Pawła II i Pry­masa Wyszyńskiego w Warszawie jako akt wdzięczności za to, co Jan Paweł II uczy­nił dla Kościoła powszechnego, a dla naro­du polskiego w szczególności.

Studiując katalog, można się też doszu­kać wielu ciekawostek, jak choćby kilkakrot­nie pojawiające się na znaczkach wydanych w różnych krajach wizerunki Lecha Wałęsy w trakcie spotkań z Janem Pawłem II, a tak­że portrety prezydenta Lecha Kaczyńskie­go i jego żony Marii na znaczkach emitowa­nych w 2010 roku przez pocztę na Wyspach św. Tomasza i Książęcej, jak też pocztę Gwi­nei Bissau, a także w Togo – jako hołd dla prezydenckiej pary po tragedii smoleńskiej.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ