Czwartek, 28 listopada 2019
WydawcaJedność
AutorZenon Gierała
Recenzent(map)
Miejsce publikacjiKielce
Rok publikacji2019
Liczba stron195
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 11/2019

Kultura ludowa to jeden ze skarbów każdego narodu. Prawdziwe dziedzictwo całych pokoleń, na które składają się obrządki, zwyczaje, symbole, wierzenia, przepowiednie i podania ludowe. O wszystkich polskich tradycjach przeczytamy w niezwykle ciekawej książce Zenona Gierały z 1989 roku, której to najnowsze wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa Jedność.

Podzielona na cztery części – cztery pory roku – zawiera barwne opowieści o znanych i zapomnianych dzisiaj zwyczajach i obrzędach, takich jak: gody, zmówiny, ścięcie Śmierci w Jedlińsku w kusy wtorek czy półpoście, dzień świętego Lejka lub świniobicie. Książka ta odsłania przed nami piękno i niezwykłość polskiej tradycji począwszy od Wigilii, poprzez wiosenny czas postu oraz Wielkanocnej radości, następnie letnią zabawę, tańce i radość towarzyszące żniwom, a kończąc na jesiennym czasie zadumy, refleksji i pamięci o zmarłych. Znajdziemy tu także teksty przepowiedni, pieśni, przyśpiewek, a także i baśni z ilustracjami Mirosława Siary.

Autor z wielką skrupulatnością, a przy tym z gracją i charakterystycznym humorem ujął poszczególne opowieści w spójną i efektowną całość. I chociaż już na wstępie zaznaczył, że dla badacza folkloru nie będzie to pozycja naukowa, to dla tych, którzy zechcą potraktować ją jako dokument, będzie z pewnością źródłem wielu ciekawych wiadomości.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ