Sobota, 27 maja 2023
WydawcaBosz
AutorKizette de Lempicka-Foxhall
TłumaczenieMonika Tomaszewska
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiOlszanica
Rok publikacji2023
Liczba stron200
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2023

Wśród wielu książek o Tamarze Łempickiej, jakie ukazały się w ostatnim czasie, nowy tytuł bieszczadzkiego wydawcy pięknie się wyróżnia. Świetnie też dopełnia wielki festiwal artystki, jakim jest cykl wystaw w muzeach Lublina i Krakowa, a także w fascynującej galerii w podwarszawskim Konstancinie. Wielki wkład w promocję twórczości Tamary Łempickiej ma właśnie wydawnictwo Bosz, które prezentuje kolejne tytuły, ale też oferuje reprodukcje jej obrazów.

Trzeba koniecznie przypomnieć też wydany w 2020 roku album tej samej oficyny zatytułowany „Tamara Łempicka”, którego autorem koncepcji i opracowania graficznego jest prof. Lech Majewski, wybitny twórca rozwiązań edytorskich na najwyższym poziomie światowym, a frapujący tekst zatytułowany „Tamara Łempicka – kobieta, która namalowała swoje życie” napisała Maria Anna Potocka, dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Album ten obejmuje kolekcję najważniejszych prac wielkiej malarki.

Nowa książka ma inny charakter, chociaż też zawiera liczne reprodukcje obrazów, w tym wiele mniej znanych, a także wyjątkowe fotografie z rodzinnych albumów i inne materiały ikonograficzne. Podtytuł brzmi: „Twórczość i czasy Tamary Łempickiej”. Jest to polska edycja książki „Passion by design. The Art and Times of Tamara de Lempicka” autorstwa córki artystki – Kizette de Lempickiej-Foxhall. Zawiera historie, które Tamara Łempicka opowiadała urzeczonym słuchaczom, zebrane i zredagowane po śmierci artystki, dzięki czemu powstała kompletna historia życia, zawierająca wiele biograficznych i historycznych szczegółów. W ten sposób możemy stworzyć sobie własny obraz (bardzo adekwatne słowo w tym kontekście) życia malarki i fascynacji, którymi przepełnione było jej życie, wpisujące się w legendę czasów art déco z tak niezwykle sugestywnie przedstawionym erotyzmem, czasem wręcz wychodzącym z ram, a czasem nieco skrytym, jak w słynnym „Autoportrecie w zielonym bugatti”.

Wstęp napisała Marisa de Lempicka, prawnuczka Tamary i wnuczka Kizette, prezeska Fundacji Tamara Lempicka Estate, dysponującej prawami do twórczości artystki. Tom został wzorowo wykonany w warszawskiej Drukarni Perfekt, znanej z najwyższego poziomu prac wymagających szczególnego profesjonalizmu.

Wydawca zapowiada trzy nowe tytuły związane z twórczością Tamary Łempickiej, a zwieńczeniem ma być luksusowy album z najważniejszymi jej dziełami, „jakiego na świecie jeszcze nie było”, jak przekazał Bogdan Szymanik, prezes wydawnictwa Bosz i wielki admirator twórczości Tamary Łempickiej.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ