Czwartek, 9 stycznia 2020
WydawcaZakamarki
AutorBarbro Lindgren
TłumaczenieKatarzyna Skalska
Recenzent(hab)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2019
Liczba stron28
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 12/2019

Kiedyś ulubiony autor 12-letniego już Franka (genialną serię o Maksie „czytaliśmy” codziennie) nie cacka się z dziećmi. Starszy brat bezlitośnie obchodzi się z młodszą uległą siostrą. „Teraz będziesz kurą” – rozkazuje mu, a sam przemienia się w groźnego wilka. Kura ma znosić jajka, gdakać, skakać! Jak to dobrze, że można się schronić w bezpiecznych ramionach mamy.

Książka obrazkowa ze wspaniałymi i pełnymi humoru ilustracjami Charlotte Ramel, znanej dzieciom z historii Ulfa Starka o Cynamonie i Trusi, doskonale oddaje rzeczywistość przepuszczoną przez filtr dziecięcej wyobraźni, nadaje kształt lękom i cierpieniu małego człowieka. Pozbawione dydaktyzmu studium psychologiczne w kolorowej pigułce inspiruje do rozmowy o emocjach, o relacjach między rodzeństwem, jak i w grupach rówieśniczych. Zawsze znajdzie się ktoś starszy, silniejszy, skory do przemocy czy demonstrowania swojej wyższości i „lepszości”. Relacje między dziećmi to nie idylla, często pojawia się złość i zazdrość. Czasem pokój dziecięcy przypomina pole bitwy, bezlitosnej walki o dominację.

Jedna z najwybitniejszych szwedzkich autorek dla dzieci w zabawny, a zarazem przejmujący sposób opowiada tutaj o nierównej relacji między dziećmi. I niejeden dorosły czytelnik zda sobie sprawę, że jako starsza siostra/starszy brat był takim wilkiem… Tak mocne jest oddziaływanie tej książeczki. Włącza empatię. Porusza. Budzi emocje.

No votes yet.
Please wait...
OCEŃ KSIĄŻKĘ