Niedziela, 9 czerwca 2024
WydawcaPWN
AutorAntoni Dudek, Zdzisław Zblewski
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2024
Liczba stron374
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2024

Obszerne kompendium wiedzy na temat epoki Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, obejmujące okres od początku rządów komunistycznych, czyli lat czterdziestych, przez epokę stalinowską, gomułkowską, rządy Edwarda Gierka, aż do roku 1989 roku.

To wznowienie książki wydanej w 2008 roku, ale poprawione i uzupełnione – jak podkreślają autorzy książki, historycy od lat zajmujący się analizą dziejów powojennej Polski. Książka powinna przypaść do gustu młodym czytelnikom, którzy okres Polski Ludowej znają z opowieści lub zetknęli się z peerelowską symboliką, napisana została przystępnym językiem, ma atrakcyjną szatę graficzną. Ogromnym jej atutem są materiały poszerzające główny wywód, jak szczegółowe opisy wybranych wydarzeń czy fragmenty dokumentów, oraz bogaty wybór fotografii. Duet autorski skupia się przede wszystkim na historii politycznej Peerelu, ale sporo miejsca poświęcono też dziejom polskiej kultury, w tym literaturze czasów powojennych, można przeczytać o epoce „piewców” i „produkcyjniakach”, drugim obiegu, cenzurze, ograniczeniach przydziału na druk książek i czasopism, o paryskiej „Kulturze”, Kabarecie Starszych Panów, narodzinach polskiego big beatu, wreszcie o historii powstania Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik.

A skąd wziął się tytuł? Jak wyjaśnia prof. Antoni Dudek, komuniści chcieli zrealizować nad Wisłą pewien utopijny model ustrojowy przejęty ze Związku Sowieckiego, co skończyło się porażką.

Dla zainteresowanych tym okresem historii Polski książka będzie cennym źródłem informacji, jest też znakomitą, porządkującą informacje pozycją, a także doskonałym punktem wyjścia do poszerzania wiedzy na temat przyczyn i skutków Peerelu.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ