Piątek, 24 maja 2019
WydawcaMłody Book
AutorAlison Gervais
RecenzentPaulina Karbownik
Miejsce publikacjiKatowice
Rok publikacji2019
Liczba stron344
Tekst pochodzi z numeru MLK5/2019 dodatek "Książki dla dzieci i młodzieży"

Szesnastoletnia Hadley Jamison podpisuje kontrakt ze Śmiercią i cofa się w czasie, aby uratować kolegę ze szkoły, nim ten popełni samobójstwo. Na wykonanie zadania ma 27 dni. Po pewnym czasie bohaterka nie tylko odkrywa powody, jakie doprowadziły do śmieci Archera, ale również dowiaduje się, czego brakuje w jej własnym życiu.

Pomysł na fabułę tej młodzieżowej powieści był niewątpliwie ciekawy, jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że potencjał niektórych wątków nie został w pełni wykorzystany. Czytelnik co jakiś czas natrafia na pewne tropy skłaniające do myślenia, że za całą historią kryje się więcej niż w rzeczywistości. Na pochwałę zasługuje natomiast tempo akcji. Autorka umiejętnie wprowadza nas w świat bohaterów, a ich tajemnice zdradza powoli. Opisy w książce są krótkie i zwięzłe, co sprawia, że szybko się ją czyta. Bohaterowie stworzeni przez Alison Gervais nie są jednowymiarowi – mają wady i zalety, a także różnego typu problemy. Książka porusza trudne tematy, takie jak samotność czy nieumiejętność radzenia sobie z traumatycznymi wydarzeniami. Historia nie jest jednak dołująca, a to za sprawą odpowiednich proporcji między treściami smutnymi i napawającymi optymizmem. Pokazuje, że nie należy osądzać nikogo po pozorach, a także przypomina nam o tym, co jest w życiu najważniejsze.

Odwrócone o 90 proc. zdjęcie na okładce wprowadza tajemniczy nastrój i zachęca do zgłębienia fabuły. Układ typograficzny tekstu jest spójny i przejrzysty. Ciekawym elementem umieszczonym na końcu książki jest zbiór pytań przydatnych w dyskusji o tym utworze.

No votes yet.
Please wait...
OCEŃ KSIĄŻKĘ