Sobota, 29 lipca 2023
WydawcaBiały Kruk
AutorKarl Keating
TłumaczenieMonika Makowska
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2023
Liczba stron200
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2023

W dobie obecnego kryzysu Kościoła i wiary książka amerykańskiego teologa katolickiego i wykładowcy uniwersyteckiego, który w swym dorobku ma kilkadziesiąt poczytnych książek, jest cennym przyczynkiem dla podejmowanych dyskusji. Zgodnie z podtytułem, który brzmi: „52 wyjaśnienia powszechnych nieporozumień na temat wiary katolickiej”, autor przedstawia argumentację katolicką w sposób przystępny, co wielu czytelnikom pomoże zebrać argumenty, chociaż nie zawsze przekona ich antagonistów. Książka wydana w Stanach Zjednoczonych w 1995 roku stała się bestsellerem na rynku amerykańskim, a u nas z pewnością znalazła już wielu czytelników.

Autor w każdym z 52 tytułowych rozdziałów uzasadnia swoje opinie wybranymi cytatami zaczerpniętymi z Ewangelii oraz z „Katechizmu Kościoła Katolickiego”, wspierając argumentację przykładami z codziennego życia. Jak podkreśla autor, rozpiętość tematyczna podejmowanych zagadnień jest bardzo szeroka – od istot pozaziemskich po relikwie, od astrologii po reinkarnację, od przeistoczenia po ekumenizm. Podejmuje też takie tematy jak Kościół i jego władze, Biblia i jej wiarygodność, praktyki sakramentalne, doktryny Maryjne, ewangelizacja, katolickie zwyczaje czy pobożność. Głównym przesłaniem jest zachęta skierowana do katolików, aby „dowiedzieli się czegoś więcej na temat swojej wiary”.

Otrzymujemy proste odpowiedzi na trudne pytania. Tak jest z kwestią nieomylności papieża, która „dotyczy jedynie kwestii wiary i obyczajów”, natomiast „nieoficjalne komentarze nie są nieomylne”, co dla wielu osób może być jeszcze trudne do przyjęcia, ale dla innych zupełnie oczywiste. Wiele postawionych pytań jest trudnych, a nawet bardzo trudnych, jak pytanie, czy „Ewangelia zawiera wiele niekonsekwencji?”, bo wiemy, że zawiera. Jednak odpowiedź jest prosta: „niektóre fragmenty sprawiają takie wrażenie, można je jednak odczytywać razem, wówczas ułożą się w rozsądną całość”. Podobnie jest ze sprzecznościami w Starym Testamencie, który jest przecież „pismem natchnionym i zawiera natchnione nauczanie, jednak czasami zdarza się, że ta różnorodność może zostać źle zinterpretowana przez czytelników nieprzyjaźnie nastawionych do Biblii”.

Niektóre odpowiedzi są bardzo radykalne. Na pytanie, czy chrześcijanie mogą wierzyć w reinkarnację?, odpowiedź jest zdecydowana: „nic z tych rzeczy”, a wytłumaczenie brzmi: „nie ma w Biblii żadnych tekstów, które potwierdziłyby istnienie reinkarnacji”.

Jak zwykle w przypadku krakowskiego wydawcy, książka jest bardzo starannie wydana, a treść wzbogacono cennym zestawem 70 ilustracji, wśród których znajduje się spora liczba fotogramów mistrza Adama Bujaka, który od lat współpracuje z Białym Krukiem i jest autorem wielu cenionych albumów.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ