Czwartek, 15 marca 2018
WydawcaBosz
Recenzent(pd)
Miejsce publikacjiOlszanica
Rok publikacji2017
Liczba stron112
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 2/2018

Siódmy już tom ze świetnej serii „Foto Retro”, w którym zebrano reprezentatywne zdjęcia z lat trzydziestych ubiegłego wieku przechowywane w Narodowym Archiwum Cyfrowym, ukazujące – co tu ukrywać – piękniejsze oblicze stolicy, chociaż jak pisze Jerzy S. Majewski, autor wstępu, jeden z najbardziej znanych varsavianistów, „lata 30. w Warszawie źle się zaczęły i jeszcze gorzej skończyły”, bo na początku był kryzys gospodarczy, a na końcu wybuch II wojny światowej.

Ale dla Warszawy był to czas, gdy stawała się europejską metropolią i taką na fotografiach widać. Do lektury i oglądania fotografii zapraszają z okładki dwie uśmiechnięte panie siedzące na masce samochodu, którym jest zapewne Polski Fiat, wówczas szczyt luksusu. Są to, jak czytamy wewnątrz książki, uczestniczki Rajdu Pań z 1936 roku na starcie przed nieistniejącym dziś pałacem Brühla.

Warszawa, jaką widzimy na fotografiach, to bardzo piękne centrum, bo peryferia nie zasługiwały na uwiecznienie. Mieszkańcy w większości są eleganccy, schludnie, a nawet wytwornie ubrani, zwłaszcza przedstawiciele najwyższych warstw, których najczęściej fotografowano. Po roku 1935 w Warszawie rozpoczął się wspaniały czas dla budownictwa i nowoczesnej architektury, której niektóre przykłady przetrwały do dzisiaj mimo ogromnych wojennych zniszczeń. Dalej możemy podziwiać obecnie poddany gruntownemu remontowi budynek Prudentialu przy ówczesnym pl. Napoleona, potem przemianowanym na pl. Powstańców Warszawy, który „był wówczas najwyższym budynkiem w Polsce i jednym z najwyższych w Europie”. Z sentymentu dla książki, dodajemy jeszcze, że zamieszczono też fotografię księgarni legendarnego wydawnictwa Gebethner i Wolff, która mieściła się na Krakowskim Przedmieściu, w pałacu Potockich, jaki obecnie zajmuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A obok księgarni trwa w najlepsze sprzedaż książek z ulicznego straganu.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ