Wtorek, 28 marca 2023
WydawcaDwukropek
AutorMarek Michalak
RecenzentEwa Tenderenda-Ożóg
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2023
Liczba stron152
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 3/2023

„Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jeden długopis i jedna książka mogą zmienić świat” – to słowa Malali Yousafzai, pakistańskiej działaczki, najmłodszej w historii laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, która stała się symbolem walki o prawo każdego dziecka do edukacji.

O tej niezwykłej dziewczynie przed kilkoma laty usłyszał cały świat. Kiedy skończyła 11 lat, pod pseudonimem Gul Makai zaczęła prowadzić blog, na którym opisywała to, co się dzieje w jej kraju rządzonym przez talibów, piętnowała reżim i stanowczo domagała się prawa do uczęszczania do szkół dziewcząt. Szybko zyskała rozgłos, niestety musiała uciekać z rodziną do Anglii, bo talibowie wydali na nią wyrok śmierci. Cudem przeżyła zamach, ale nie zrezygnowała ze swojej działalności na rzecz edukacji dziewczynek i wciąż kontynuuje walkę z niesprawiedliwością.

Jak podkreśla Marek Michalak w książce „Wielcy przyjaciele dzieci”, Malala udowodniła, że nie trzeba być dorosłym, żeby zmieniać świat na lepsze.

Pokojowy Nobel to nie jedyna nagroda przyznana młodziutkiej Pakistance. W 2016 roku otrzymała Order Uśmiechu, a wnioskowały o to dzieci z Pakistanu, które napisały do kapituły. To właśnie jest istotne – z wnioskiem do Kapituły Orderu Uśmiechu mogą występować jedynie osoby do 18. roku życia.

Na kartach publikacji Michalaka – byłego wieloletniego rzecznika praw dziecka, nauczyciela akademickiego, a także kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – znalazły się opowieści o 24 odważnych i godnych naśladowania postaciach.

Wśród nich: Janusz Korczak, Maria Łopatkowa, Tove Jansson, Astrid Lindgren, Papcio Chmiel, Janina Ochojska, Jurek Owsiak, Steven Spielberg, Oprah Winfrey, Dalajlama XIV, Nelson Mandela, Irena Sendlerowa, Zbigniew Religa, Kuba Błaszczykowski czy Robert Lewandowski.

Co ich wszystkich łączy, oprócz tego, że są laureatami honorowej odznaki Orderu Uśmiechu (a co za tym idzie, podczas ceremonii odznaczenia z uśmiechem wypili cały puchar soku z cytryny)? Cechuje ich wiara w ludzi, wiara w dobro („Każdy człowiek jest dobry. Nawet jeśli zrobi coś bardzo złego, to na pewno dlatego, że był nieszczęśliwy” – Anna Dymna), radość życia, otwartość i ogromne przekonanie, że dzieci mają prawo do bycia sobą. To odważni ludzie, podejmujący wyzwania, walczący o słabszych i cierpiących, podążający śmiało za marzeniami. Lepszy świat jest możliwy – zdają się mówić bohaterowie książki Marka Michalaka. I oby to przesłanie trafiło do jak największego grona młodych ludzi.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ