Piątek, 27 września 2019
WydawcaWydawnictwo Poznańskie
AutorHelga Flatland
TłumaczenieKarolina Drozdowska
RecenzentJulita Różak
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2019
Liczba stron350
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 9/2019

Urodzona w Norwegii Helga Flatland ma w swoim dorobku już cztery powieści, ale polski czytelnik może zapoznać się z jej twórczością dopiero teraz. „Współczesna rodzina” to pierwsza książka Norweżki, która została przetłumaczona na język polski. Powieść otrzymała prestiżową Nagrodę Księgarzy Norwerskich.

Poznajemy czterdziestoletnią Liv oraz jej młodsze rodzeństwo, Ellen i Håkona, podczas wakacji do Włoch. Całą rodziną mieli świętować siedemdziesiąte urodziny ojca, ale kolacja nie przebiega zgodnie z planem – podczas przyjęcia dowiadują się, że ich rodzice postanowili się rozwieść. Fabuła stanowi tylko pewien pretekst, zamiast wartkiej akcji dostajemy wyraziste, ciekawe postacie, które zostały świetnie nakreślone. To przede wszystkim zapis trudnych relacji bohaterów z ich rodzeństwem, partnerami czy własnymi dziećmi, bogate studium psychologiczne postaci pełnych kompleksów, rozterek i skrywanych problemów, a także świadectwo tego, że uwolnienie się spod wpływu rodziców jest często dużo trudniejsze, niż byśmy chcieli.

Najciekawsze w tej powieści jest to, że posiada aż trzech narratorów. Dzięki temu możemy lepiej poznać rodzeństwo, spróbować zrozumieć ich sposób myślenia. Każdy z narratorów przywołuje swoje wspomnienia z dzieciństwa, nieraz także przytacza wydarzenia, które czytelnik zdążył już poznać z poprzednich rozdziałów, wzbogacając je o nowe szczegóły czy dialogi. To pozwala nam zastanowić się nad tym, w jaki sposób działa nasza pamięć (czy pamiętamy tylko to, co chcemy pamiętać?) i na ile subiektywna jest każda z relacji. Czy obiektywna opowieść w ogóle istnieje? Przekonacie się, jeśli sięgniecie po książkę Flatland.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ