Niedziela, 2 listopada 2025
WydawcaWidnokrąg
AutorMette Vedsø
TłumaczenieEdyta Stępkowska
RecenzentMaria Kulik
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2025
Liczba stron124
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2025

Od kilku lat mam przyjemność kibicować tej ambitnej oficynie z podwarszawskiego Piaseczna, różnorodność jej oferty budzi podziw i sympatię. Wydawane przez zespół wydawnictwa książki były doceniane nie tylko przez recenzentów, ale i przez gremia jurorskie, myślę, że podobają się też ambitnym czytelnikom.

Recenzowany zbiór opowiadań wydawca zalicza do kategorii „Książki niosące nadzieję”. Ze względu na tę formę literacką publikacja nadaje się idealnie do głośnego czytania zarówno indywidualnego, jak i w grupie. Bohaterem jest Kaj, uczeń drugiej klasy, chłopiec nieśmiały i wycofany w kontaktach z rówieśnikami. Kaj nie ma ojca, a choć mama robi wszystko, aby skłonić syna do większej aktywności, nie bardzo jej się to udaje.

Koleżanki i koledzy Kaja są bardzo przebojowi, mają zainteresowania wymagające aktywności i odwagi, takie jak trampoliny lub skoki ze spadochronem, lubią pływać w basenie, chętnie występują w głównych rolach i nie boją się partii solowych, marzą o hodowli azjatyckich skorpionów. To wszystko nie dla Kaja. On woli przyrodę, np. układanie bukietów i obserwacje ptaków, a gdy trzeba coś powiedzieć głośno, brzmi to jak: „Nooo…Yyyyy”.

Męskim wzorcem dla chłopca staje się pochodzący z Meksyku sąsiad. To on daje Kajowi kawałek lawy wulkanicznej, a kamień ten ma pełnić rolę talizmanu. „Zaufaj mu”, radzi Pedro, „kiedy będziesz go potrzebował, poczujesz jego ciepło”. I rzeczywiście! Dzięki temu kamykowi Kaj wychodzi cało z rozmaitych sytuacji (udaje mu się opanować inwazję ślimaków w namiocie), zdobywa uznanie kolegów (i koleżanek!), ratując przedstawienie cyrkowe i wiele innych.

Przeczytałam tę niewielką książeczkę z przyjemnością, podoba mi się zarówno wartka akcja i humor sytuacyjny, jak i przesłanie. Jakie refleksje nasuwały mi się podczas czytania? Przede wszystkim lektura umacnia w odbiorcy przekonanie, że jesteśmy różni, a każdy ma jakiś atut. Wsparcie w rozwiązywaniu naszych problemów może przyjść z nieoczywistej i nieoczekiwanej strony. Książka budzi nadzieję na opanowanie lęków, słusznie więc znalazła się w tej kategorii.

 

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ