środa, 6 września 2023
WydawcaHarperKids
AutorClive Gifford
TłumaczenieWojciech Mikołuszko
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2023
Liczba stron78
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 8/2023

Wiele przełomowych wynalazków zawdzięczamy przyrodzie – jej podglądaniu i inspirowaniu się nią. Dla przykładu: rzepy, których używamy do zapinania kurtki czy butów, wymyślił szwajcarski inżynier George de Mestral, wzorując się na łopianie, a właściwie jego nasionach, czyli rzepach właśnie. Gdy wędrował po lesie, przyczepiły się do jego spodni i naukowiec postanowił powielić ich budowę, by stworzyć przydatne zapięcie. Albo aspiryna, którą możemy nabyć w aptece, to zwyczajowa nazwa kwasu acetylosalicylowego, czyli ekstraktu z kory wierzby, której cudowne właściwości odkrył Hipokrates, uznawany za ojca współczesnej medycyny.

Dzięki temu, że nauka cały czas się rozwija, specjaliści wciąż odkrywają nowe moce drzemiące w roślinach i zamierzają wykorzystać je do słusznych celów. Szukają na przykład sposobów, jak zaprząc je do walki z zanieczyszczeniami albo jak pozyskiwać dzięki nim energię pozbawioną zanieczyszczeń.

„Wynalazki roślin” to bardzo wciągająca lektura, dostarczająca wiedzy. Miejmy nadzieję, że wśród młodych czytelników rozbudzi ciekawość, a znajdą się i tacy, którym zamarzy się, by zostać naukowcem, działać na rzecz naszej planety.

Świat roślin przedstawiła w cudowny, zabawny sposób Gosia Herba, znana na świecie ilustratorka.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ