Czwartek, 4 lutego 2021
WydawcaHarde
AutorKacper Sulowski
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2020
Liczba stron272
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2021

Autor jest dziennikarzem „Gazety Wyborczej” i magazynu „Duży Format”, publikuje reportaże i wywiady, pisze o sprawach kryminalnych, prawach człowieka i nadużyciach władzy. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press.

Swoją książkę ułożył z opowieści o prawdziwym życiu, których wspólnym mianownikiem jest miłość, w różnych jej odcieniach. Z ogromną wrażliwością i przenikliwością wsłuchał się w historie swoich rozmówców, często potrzaskanych przez los.

Kacper Sulowski rozmawiał m.in. z kobietami z Ośrodka dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, którym miłość pomyliła się z poświęceniem dla drugiej osoby, przepytywał też wolontariuszy prowadzących telefon zaufania dla osób LGBT+, którzy sami doświadczyli szykan wśród rówieśników i w rodzinie z powodu orientacji seksualnej, a dziś są gotowi pomagać innym. Jest też historia kobiety, która wmówiła sobie, że jej mąż molestował ich córkę, i innej – która stosuje przemoc domową. Jeden z reportaży unaocznia, jak wielką krzywdę mogą zrobić swoim dzieciom rodzice zaślepieni religią. Przeczytamy też o siostrze, która leci 15 godzin samolotem do Meksyku, żeby przytulić się do słupa postawionego w miejscu, gdzie zamordowano jej brata.

Przejmująca jest historia ojca, który rzucił wszystko, poświęcił swój majątek, aby zająć się niepełnosprawnym synkiem. Wtedy też wpadł na pomysł, by wybudować najnowocześniejszy ośrodek – inteligentny, ekologiczny kompleks dla osób z głębokimi niepełnosprawnościami psychicznymi lub fizycznym. To ma być miejsce, w którym niepełnosprawni dorośli będą mogli mieszkać, gdy zabraknie ich rodziców. Ma oferować dach nad głową, ale i pracę. Farma Dobrej Woli powstaje w Janowie, miejscowości leżącej między Warką, Górą Kalwarią i Grójcem, około 30 km od Warszawy. I każdy może okazać serce i dołożyć cegiełkę w jej powstanie.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ