Czwartek, 1 sierpnia 2019
WydawcaJirafa Roja
AutorGrzegorz Bartos
Recenzent(łg)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2019
Liczba stron140
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7/2019

Nakładem wydawnictwa Jirafa Roja ukazała się właśnie najnowsza książka Grzegorza Bartosa „Zadymiarze. Republika i UK Subs w RZO Radoskór”. Koncert z lutego 1983 roku jest dla autora okazją do podróży w przeszłość, odwiedzenia starych załogantów, dawnych radomskich punków, którzy opowiadają o sobie, o swoim pokoleniu, o muzyce, marzeniach i twardej rzeczywistości.

Książka o tyle mi bliska, że sam pamiętam wiele osób i zdarzeń, które opisuje Grzegorz Bartos. Pamiętam też koncert UK Subs i Republiki, tyle że z Warszawy, grali razem na Torwarze. Potem jeszcze wiele razy widziałem UK Subs na scenie. Bohaterom reportażu Bartosa było jednak o wiele trudniej wytrwać w subkulturze, jedni popadli w nałogi i zmarli, inni zajęli się pracą, rodziną… Lata osiemdziesiąte w PRL były czasem buntu, dobrym podłożem dla punk rocka, ale lata dziewięćdziesiąte być może stanowiły większe wyzwanie, kiedy trzeba było zakasać rękawy i – często wbrew marzeniom i poglądom – zacząć budować nową rzeczywistość, coraz bardziej opartą na pogoni za stanowiskiem, pieniędzmi, lub też po prostu przetrwaniem.

Świetny reportaż, pokazujący środowisko zbuntowanej młodzieży w mieście, które miało i zachowało prowincjonalny charakter, gdzie punk był też sposobem na nudę, na szarość, albo na współuczestniczenie w pokoleniowym zrywie.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
OCEŃ KSIĄŻKĘ