Czwartek, 7 lipca 2022
WydawcaIPN
AutorKarolina Trzeskowska-Kubasik
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2022
Liczba stron166
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 6/2022

Nikt wcześniej nie zajmował się szerzej tematem okrutnych zbrodni w lesie pod Buskiem-Zdrojem. Ofiary upamiętnia jedynie pomnik na skraju lasu, ale tablica na nim umieszczona nie odpowiada faktom ustalonym przez autorkę.

Karolina Trzeskowska-Kubasik wykonała ogromną pracę, by ze skąpej dokumentacji uzyskać jak najwięcej informacji o egzekucjach przeprowadzanych w latach 1941-1945 i by przywrócić pamięć o ofiarach, które skazano na zapomnienie.

Autorka, rodowita buszczanka, była zdeterminowana, by ustalić fakty w sprawie zbrodniczej działalności Niemców w Lesie Wełeckim – to tam został rozstrzelany członek jej rodziny Bolesław Górka, żołnierz Armii Krajowej.

Według ustaleń autorki, w lesie dokonywano egzekucji wyłącznie na Polakach, w większości żołnierzach Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Ofiarami zbrodniarzy niemieckich byli też mieszkańcy Kreishauptmannschaft Busko, rolnicy, ale i przedstawiciele inteligencji, m.in. nauczyciele. Zabijano ich strzałem w tył głowy albo serią z karabinu maszynowego, nierzadko wcześniej byli poddawani torturom.

Autorka dzięki mrówczej pracy doszła do nowych ustaleń. Oprócz szczegółowej analizy nielicznych dokumentów posiłkowała się i relacjami mieszkańców i członków rodzin ofiar. W książce przytacza wybrane protokoły przesłuchania świadków zbrodni w Lesie Wełeckim, przedstawia też sylwetki ofiar egzekucji.

Według szacunków badaczki, śmierć pośród sosen poniosło od 500 do 1000 osób. Udało się ustalić nazwiska około 100 ofiar. Niestety znaczna ich liczba wciąż pozostaje anonimowa.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ